Punaviinit 

viinit.net - Viiniarvostelut ja viinihinnat
Etusivu | Punaviinit | Valkoviinit | Roseeviinit | Kuohuviinit | Portviinit  
Royal Design
 Viini   KokoHintaArvio
1865 single vineyard cabernet sauvignon 20110.7519.98
250 reserva syrah 20110.7510.30
2u duas uvas 2012 hanapakkaus3.0026.5010
35 south organic cabernet-carmenère-merlot 20120.759.98
Aalto 20090.7539.60
Abadia retuerta pago garduña syrah 20090.7597.80
Abadia retuerta pago negralada tempranillo 20090.7597.80
Achaval ferrer finca mirador 20100.7575.70
Achaval ferrer malbec 20110.7522.40
Achaval ferrer quimera 20100.7540.60
Ad fines 20110.7525.40
Adobe reserva syrah mourvedre merlot 20120.759.98
Agathon limnio cabernet sauvignon 20070.7512.97
Alamos malbec 20130.759.97
Alamos tempranillo 20120.759.97
Albert bichot fixin 20100.7519.96
Aliwen reserva cabernet sauvignon syrah 20120.758.98
Allesverloren cabernet sauvignon 20110.7516.48
Allesverloren tinta barocca 20100.7514.48
Allora primitivo 20110.759.98
Alma grande reserva 20090.7520.20
Alma mora shiraz-malbec 20120.758.49
Almaviva 20090.7595.00
Almaviva 20100.75106.50
Altaïr 20070.7558.00
Alto de tajamar 20090.7579.60
Amalaya 20110.7511.99
Amarone armigero 20100.7525.40
Amarone della valpolicella classico i castei 20090.7535.90
Amarone della valpolicella di emilia 20100.7523.20
Amorevole amarone 20110.7526.90
Amplus one 20100.3812.21
Andeluna pasionado cuatro cepas 20070.7538.50
Antiyal 20080.7540.90
Antonin rodet coteaux bourguignons pinot noir 20120.7513.14
Appassimento due passi 20110.759.40
Arboleda carmenère 20110.7516.99
Argento seleccion malbec 20130.759.98
Armigero valpolicella ripasso 20120.7512.99
Arrocal 20120.386.1016
Artero selección varietales 20100.7510.90
Avgvstvs cabernet franc tempranillo 20100.7513.29
Avondale jonty's ducks 20090.7514.13
Baboon's back shiraz 20120.7512.55
Badgers creek shiraz cabernet hanapakkaus3.0028.90
Banrock station cabernet sauvignon 20120.757.98
Barefoot shiraz0.758.37
Barón de ley reserva 20080.7515.82
Bearflag dark red wine blend0.758.79
Beaujolais-villages cuvée 3 fleurs 20110.7510.60
Becker family pinot noir 20100.7517.28
Bel echo wairau valley greywacke pinot noir 20110.7519.88
Belleruche rouge 20120.7513.09
Benchmark cabernet sauvignon 20110.7510.98
Benmarco expresivo 20110.7525.70
Beringer cabernet sauvignon 20110.7510.4917
Beringer clear lake zinfandel 20100.7519.23
Beringer founder's estate merlot 20110.7513.99
Beringer zinfandel hanapakkaus2.0025.10
Bienvenido gran reserva 20060.759.98
Bixio amarone classico della valpolicella 20100.7531.90
Bixio valpolicella classico 20120.7510.30
Black tower dornfelder pinot noir 20120.759.26
Blaxsta vingård cabernet franc icewine 20060.38327.10
Block 50 mourvèdre grenache 20110.7513.75
Blue nun merlot hanapakkaus2.0020.10
Bodega noemía j. alberto malbec 20110.7535.80
Boedecker cellars oregon pinot noir 20110.7521.20
Bogle cabernet sauvignon 20110.7515.75
Bonny doon bien nacido syrah 20070.7540.60
Borgo salcetino lucarello riserva 20100.7519.97
Borgo syrah 20110.7518.09
Bouchard bourgogne pinot noir 20120.7514.99
Bourgogne pinot noir buisonnier 20120.7511.79
Brancott estate south island pinot noir 20120.7512.48
Breathing space cabernet sauvignon 20120.7512.99
Briego vendimia seleccionada 20110.7512.63
Brolio chianti classico 20100.7519.04
Brown brothers everton 20120.7510.9912
Brown brothers shiraz 20120.7514.99
Bundustar merlot 20130.759.28
Ca' de' medici lambrusco scuro0.7510.45
Caballero de la cepa cabernet sauvignon 20120.759.96
Caballo de mendoza0.756.98
Caballo de mendoza hanapakkaus3.0025.90
Cabeça de toiro reserva 20100.7514.26
Cabra negra cabernet sauvignon black label 20130.758.22
Cabreo il borgo 20100.7536.90
Café culture coffee mocha pinotage 20130.7510.88
Calafate reserva malbec 20110.7511.99
Caliterra reserva cabernet sauvignon 20120.759.98
Caliterra tributo single vineyard syrah 20110.7511.99
Cameleon organic cabernet sauvignon 20130.759.9815
Cameleon organic malbec 2013 hanapakkaus3.0033.90
Camille giroud marsannay les longeroies 20100.7530.50
Campo alegre 20090.7540.40
Campo viejo crianza 20100.7510.9912
Campo viejo reserva 20080.7514.50
Campolieti valpolicella classico superiore ripasso 20110.7512.99
Canale don humberto merlot pinot noir 20120.758.99
Canaletto rosso salento 20100.757.79
Canapi shiraz 20120.757.34
Canepa finísimo cabernet sauvignon malbec syrah 20110.7513.28
Canepa genovino carignan syrah carmenère 20110.7518.87
Canepa novísimo carmenere 20120.758.26
Canepa reserva privada carmenere carignan grenache 20120.7511.99
Cantine salvatore rutilia 20090.7516.09
Capitel san rocco ripasso 20120.7516.54
Capitulum 20110.7515.64
Caprili brunello di montalcino 20080.7534.80
Carlo rossi california red0.757.77
Carm 20110.7513.48
Carmín de peumo carmenere 20080.7599.60
Carpe diem merlot 20120.7511.48
Carta vieja limited release malbec 20120.759.99
Casa de la ermita crianza 20100.7515.40
Casa silva carmenère reserva 20120.759.97
Casillero del diablo cabernet sauvignon reserva 20120.759.98
Casillero del diablo pinot noir 20120.759.98
Casillero del diablo reserva shiraz 20120.759.9813.5
Castaño garnacha tintorera 20120.758.28
Castiglioni chianti 20110.7511.39
Castillo de molina pinot noir reserva 20110.7510.99
Castillo de molina reserva cabernet sauvignon 20120.7510.79
Castillo de molina reserva cabernet sauvignon 2012 hanapakkaus3.0033.90
Castillo de molina reserva pinot noir 2012 hanapakkaus3.0034.90
Castillo montroy reserva 20090.384.4814
Castillo montroy reserva 20100.756.964
Castillo murviedro tempranillo 20130.756.85
Castillo murviedro tempranillo 20131.5013.22
Castillo perelada 5 fincas reserva 20090.7514.49
Castroviejo tempranillo 20120.7510.12
Catania crianza 20100.7512.99
Cave de lugny pinot noir 20120.7512.98
Cazes le cop organic 2012 viinipussi1.5018.00
Cecilia beretta valpolicella superiore ripasso 20110.7514.99
Cefalicchio rosso 20100.7514.83
Cerro tinto tempranillo shiraz kartonkitölkki1.008.69
Cesari amarone della valpolicella classico 20090.3817.43
Changyu cabernet sauvignon 20110.7511.99
Chapoutier cornas les arènes 20100.7535.10
Chapoutier les meysonniers 20110.7522.10
Chapoutier rasteau 20120.7516.08
Chateau du pin 20100.758.8813
Chateau ste michelle syrah 20110.7515.99
Chianti baroncini 20120.759.98
Chiaramonte nero d'avola 20110.759.2911
Chill out lakes shiraz 2012 muovipullo0.758.19
Chill out sunset cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus3.0026.90
Chill out vista merlot 2012 muovipullo0.757.19
Château batailley 20080.3829.20
Château beychevelle 20090.7588.50
Château bonnin pichon 20070.7514.99
Château cesseras 20090.7517.48
Château chaubinet 20110.384.99
Château chaubinet 20110.759.494
Château coursou 20110.7514.81
Château d'aqueria lirac 20110.7514.41
Château d'armailhac 20100.7567.70
Château de castres 20080.7526.90
Château de mercey maranges 1er cru les clos roussots 20080.7522.00
Château de seguin 20110.7514.46
Château de seguin cuvée prestige 20110.7519.87
Château des poupets juliénas 20110.7512.95
Château grange-neuve 20110.7530.00
Château haut-bages monpelou 20100.7529.30
Château haut-monplaisir 20100.7514.07
Château ksara reserve du couvent 20100.7511.4813
Château latour 19880.75568.30
Château latour 19890.75603.90
Château latour 19900.751490.3
Château le vieux chantre 20100.7512.54
Château los boldos cabernet sauvignon 20110.758.85
Château malartic-lagravière 20100.7572.00
Château montus la tyre 20010.75100.30
Château montus xl 19960.7597.30
Château morillon 20110.7512.74
Château mouton rothschild 20100.751083.8
Château pech-latt 20120.7513.96
Château sénilhac 20100.7515.46
Château tayac cuvée nicolas 20100.7529.90
Château teyssier 20110.7530.90
Château timberlay 20100.7512.22
Château tour peyronneau 20090.7520.40
Château valandraud 20100.75340.80
Château venus 20100.7517.23
Châteauneuf-du-pape domaine de nalys réserve 20100.7540.90
Châteauneuf-du-pape domaine du vieux lazaret 20100.7527.50
Châteauneuf-du-pape domaine juliette avril 20120.7522.20
Châteauneuf-du-pape le moulin teyroud 20100.7527.00
Ciao sangiovese kartonkitölkki1.009.31
Ciconia 20120.758.20
Cline ancient vines mourvèdre 20110.7514.66
Clos de thorey nuits-saint-georges premier cru monopole 20080.7546.60
Clos del pastor selection las mulas 2012 hanapakkaus3.0035.90
Clos des jacobins 20100.7554.80
Clos mogador 20100.7583.20
Cluver & schaal pinot noir 20120.7512.90
Col d'orcia brunello di montalcino riserva 19801.50304.00
Collage cabernet sauvignon petite sirah 20120.7513.25
Collina del sole ripasso valpolicella superiore 20110.7518.27
Columbia crest two vines cabernet sauvignon 20110.7511.99
Coma vella 20050.7531.50
Conde de superunda 20090.7525.20
Cono sur bicicleta pinot noir 20130.758.988
Cono sur reserva especial cabernet sauvignon 20120.7510.90
Cono sur tocornal cabernet sauvignon 20130.756.89
Cono sur tocornal cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus3.0026.50
Cono sur tocornal syrah cabernet sauvignon 20120.756.8913.5
Cor del país 20100.7512.94
Cortello aragonez 20100.7510.07
Cortese cerasuolo di vittoria 20120.7514.64
Coto de imaz gran reserva 20040.7523.90
County clare na trí cláir malbec 20120.7514.14
Cousiño-macul antiguas reservas cabernet sauvignon 20110.7512.48
Cousiño-macul merlot 20120.759.49
Crasto douro 20100.7511.29
Crocodile rock cabernet merlot 20130.758.9012
Damilano lecinquevigne barolo 20080.3817.75
Dancing bull zinfandel 20110.7510.49
Db durif 20110.759.98
Db shiraz 2012 hanapakkaus3.0034.80
De krans touriga nacional 20120.7515.25
De triachi montecucco 20100.7520.30
Del fin del mundo pinot noir reserva 20110.7513.99
Delheim family blend 20110.7515.25
Devaux coteaux champenois 20090.7534.00
Dimant red tempranillo hanapakkaus3.0026.40
Dom dinis reserva tinto 20080.759.98
Domaine bousquet reserve organic malbec 20110.7513.79
Domaine de la vougeraie clos de vougeot grand cru 20080.75101.30
Domaine notre dame de cousignac parcelle nord 20120.7511.69
Domini veneti recioto della valpolicella 20130.5020.10
Dominio de punctum tempranillo 20130.759.98
Don camillo sangiovese 20120.7511.99
Don david malbec reserve 20120.7511.97
Don hugo tempranillo 20110.756.48
Don mendo gran reserva 20070.759.9810
Don mendo reserva 20090.758.9812
Don opas 20120.756.488
Dona ermelinda 20110.759.30
Doppio passo primitivo 2013 hanapakkaus3.0031.90
Douce nature organic merlot 2012 muovipullo0.759.98
Drop in red 2012 viinipussi1.5016.00
Drostdy-hof shiraz merlot 20130.758.49
Duc de larsan madiran 20090.759.98
Duca di camastra nero d'avola 20120.758.30
Duradero 20080.7522.20
Durius tempranillo 20110.759.9617
Dão Álvaro castro reserva 20090.7515.39
E. guigal côte-rôtie la turque 20040.75187.10
E. guigal hermitage 20070.7551.00
Earth balance merlot cabernet sauvignon syrah 2011 viinipussi1.5014.81
Earth song shiraz mourvèdre 20120.759.73
El circulo crianza 20100.759.98
El collao roble 20130.759.69
El copero 20120.756.98
El coto crianza 20100.7511.86
El cóndor cabernet shiraz 2012 hanapakkaus3.0030.90
El tesoro monastrell 20120.508.0011
El tesoro monastrell shiraz 20120.758.24
El tiempo tinto0.756.68
Elderton barossa valley shiraz 20090.7515.79
Elephant hill syrah 20100.7518.90
Emilia appassimento 20110.7510.22
Emiliana gê 20090.7545.80
Errázuriz estate series sangiovese 20120.7510.99
Errázuriz estate series syrah 20120.7510.9912
Escudo rojo 20110.7514.99
Esporão reserva 20110.7520.20
Espíritu de argentina shiraz malbec hanapakkaus3.0028.90
Espíritu de chile cabernet carmenère hanapakkaus3.0028.90
Espíritu de chile shiraz cabernet 20130.757.77
Etude pinot noir 20090.7536.60
Evergreen monastrell 2012 muovipullo1.009.98
Expresso mokka pinotage 2013 viinipussi1.5018.0016
Fairhills shiraz 2012 hanapakkaus3.0030.60
Falesco rc2 sagrantino di montefalco 20080.7525.20
Famiglia bianchi malbec 20110.7511.9916
Farnito camponibbio 20070.7528.50
Faustino i gran reserva 20010.7524.40
Faustino selección de familia crianza 20100.7511.79
Faustino v reserva 20080.7517.48
Faustino vii 20110.759.39
Feiler-artinger zweigelt 20120.7514.93
Felton road bannockburn pinot noir 20100.7551.00
Felton road cornish point pinot noir 20110.7557.50
Felton road pinot noir block 3 20110.7576.20
Fenocchio barolo 20090.7529.90
Festivo kartonkitölkki1.009.39
Feudi di san marzano primitivo 20120.758.97
Finca constancia 20110.7512.40
Finca flichman shiraz roble 20120.758.96
Finca la emperatriz garnacha cepas viejas 20100.7529.90
Finca las moras organic malbec 20130.758.68
Flagstone writer's block pinotage 20110.7514.97
Fog head reserve pinot noir 20110.7514.99
Fontanafredda barolo la villa 20040.7568.10
Fonte do beco 20110.759.477
Fontella chianti 20110.759.79
Footmark pinotage 20130.756.98
Fortuna muovipullo1.009.99
Freiherr von göler spätburgunder trocken 20110.7514.38
Frontera cabernet sauvignon 20130.253.00
Frontera cabernet sauvignon 20130.756.98
Frontera cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus3.0026.60
Fuzion alta reserva malbec - tempranillo 20120.759.22
Fuzion bonarda malbec 2012 hanapakkaus3.0027.90
Fuzion cabernet sauvignon malbec 2010 hanapakkaus3.0029.90
Fuzion organic malbec 20130.758.3012
Gallo family vineyards cabernet sauvignon 2010 hanapakkaus3.0030.90
Gallo family vineyards zinfandel 20110.759.49
Gamma reserva merlot syrah petit verdot 20110.759.26
Garzón tannat 20120.7513.12
Gato negro cabernet sauvignon 20130.253.39
Gato negro cabernet sauvignon 20130.757.288
Gato negro cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus3.0027.90
Gato negro merlot 20130.757.28
Geyser peak reserve alexandre meritage 20060.7522.80
Geyser peak reserve cabernet sauvignon 20070.7526.20
Gigondas l'hallali grande réserve 20110.7514.97
Glaetzer bishop shiraz 20120.7534.00
Gnarly head old vine zin 20110.7511.90
Goue vallei shiraz cabernet sauvignon 2012 hanapakkaus3.0028.90
Goulée by cos d'estournel 20100.7536.60
Gracia 20100.75187.80
Gracia de chile cabernet sauvignon 20120.759.98
Gracia de chile malbec 20120.759.98
Grady reserve shiraz 20100.7511.97
Graffigna malbec 2012 hanapakkaus3.0033.90
Graffigna malbec 20130.759.9810
Graham beck shiraz cabernet 20110.759.99
Gran verano cabernet sauvignon 2013 kartonkitölkki1.009.22
Gravas del maipo syrah 20070.7571.90
Grego garnacha centenaria 20090.7516.30
Guigal côtes du rhône 20100.7512.97
Gérard bertrand naturalys cabernet merlot 20120.7511.48
Gérard bertrand naturalys côtes du rhône 20120.7512.50
Gérard bertrand réserve spéciale pinot noir-grenache 20110.7511.90
Hacienda valvarés crianza 20100.7513.14
Hahn gsm 20120.7517.89
Hahn pinot noir 20100.7515.99
Hand crafted by geoff hardy shiraz 20100.7515.24
Hannibal0.756.98
Hardys 7th green sangiovese 20110.7512.9915
Hardys bin 343 cabernet shiraz 20130.756.98
Hardys crest cabernet shiraz merlot 20130.759.988
Hardys stamp shiraz cabernet 20120.758.98
Hardys vr cabernet sauvignon 20130.757.98
Hardys vr shiraz 2013 hanapakkaus3.0029.90
Heartland stickleback red 20100.7510.36
Heideboden 20120.7510.90
Henri bourgeois sancerre les baronnes 20100.7520.80
Henschke mount edelstone shiraz 20080.7586.70
Hess allomi cabernet sauvignon 20100.7528.10
Heumann borosso 20100.7520.00
Hewitson baby bush mourvèdre 20110.7514.98
Hewitson miss harry 20110.7513.98
Hidden rock shiraz 2013 muovipullo0.758.23
Hidden rock shiraz 2013 viinipussi1.5017.49
Hob nob cabernet sauvignon 20100.759.88
Hugh hamilton the villain cabernet sauvignon 20120.7519.98
Huttunen punaviini kartonkitölkki1.008.69
Icono cabernet sauvignon 20110.757.98
Icono selección especial hanapakkaus2.0018.98
Ikon cabernet franc evangelista 20080.7525.50
Il caberlot 20071.50227.50
Il caberlot 20081.50235.60
Il papavero rosso0.757.98
Il pietrello 20120.7512.94
Indómita gran reserva carignan 20110.759.98
Iris de murviedro tempranillo 20120.758.39
Isla negra cabernet sauvignon merlot 2013 hanapakkaus3.0026.90
J & j eger kékfrankos 20090.7519.31
J. moreau beau-monde pinot noir 20120.7514.97
J. p. chenet cabernet-syrah 20120.253.76
J. p. chenet cabernet-syrah 20120.757.7312
J. p. chenet cabernet-syrah 2012 hanapakkaus3.0027.90
J. p. chenet merlot 20110.757.73
J. p. chenet merlot 2012 hanapakkaus3.0027.90
J.p. chenet grenache noir 20120.757.85
Jaboulet côte rôtie les jumelles 20090.7552.20
Jaboulet parallèle 45 20110.7512.18
Jackson estate vintage widow pinot noir 20110.7524.50
Jacob's creek grenache shiraz 20130.759.9810
Jacob's creek merlot 20120.759.98
Jacob's creek pinot noir 20120.759.98
Jacob's creek shiraz cabernet 20110.193.09
Jacob's creek shiraz cabernet 20110.759.98
Jim barry the lodge hill shiraz 20120.7517.98
Johanneshof reinisch st. laurent vom steinfeld 20110.7518.50
Joseph drouhin givry 20100.3810.02
Joseph drouhin moulin-à-vent 20110.7515.05
Jules bernolin beaujolais 20120.759.98
Juno shiraz mourvèdre viognier 20120.7510.30
Kabatepe kirmizi 20110.7510.33
Kai carmenere 20090.7596.30
Kaiken malbec 20110.7510.45
Kairos 20080.7553.20
Kangaroo ridge cabernet sauvignon 2011 hanapakkaus3.0028.70
Kilikanoon attunga 1865 clare valley shiraz 20090.75201.20
Kracher reserve 20080.7520.40
Kukkula sisu 20080.7537.90
Kumala cabernet sauvignon-shiraz 20130.758.98
Kumala cabernet sauvignon-shiraz 2013 hanapakkaus3.0029.90
Kumala merlot-pinotage 20130.758.47
Kuyen 20090.7523.50
Kwv classic collection cabernet sauvignon 20120.759.98
Kwv classic collection pinotage 20120.759.98
Kwv classic collection shiraz 20110.759.98
Kwv the mentors pinotage 20110.7530.40
L'auratae nero d'avola 20120.758.36
L'ermita 20050.75489.50
La celia pioneer reserve merlot 20120.7511.67
La celia pioneer reserve pinot noir 20110.7511.88
La chamiza malbec 20130.757.98
La ciboise 20110.7511.09
La fortuna malbec 20120.759.65
La garnacha salvaje del moncayo 20110.759.84
La jasse castel la pimpanela 20110.7517.50
La miranda de secastilla 20110.7510.15
La ronciere reserva merlot 20120.759.48
La tâche 20090.752600.3
La vida carmenère cabernet sauvignon 20110.757.79
La vieille ferme rouge 20130.759.98
Lacryma christi rosso 20120.7513.97
Lagrein gries riserva 20100.7521.70
Lake hayes pinot noir 20110.7525.30
Lambrusco grasparossa di castelvetro amabile il fojonco0.757.81
Lan gran reserva 20050.7522.90
Langa trilogia 20120.385.19
Las casas del toqui cabernet sauvignon reserve 20120.7510.62
Las moras black label malbec 20110.7514.14
Las moras gran shiraz 3 valleys 20100.7525.20
Las moras organic shiraz 2013 hanapakkaus3.0029.90
Le carré 20110.7581.30
Le défi de fontenil lot. 000.7590.30
Le défi de fontenil lot. 050.7570.70
Le défi de fontenil lot. 090.7585.40
Le grand noir cabernet shiraz 20120.759.98
Le macchiole scrio 20080.7592.30
Le petit longue-dog 2012 muovipullo0.758.29
Le petit mouton de mouton rothschild 20100.75202.90
Legendele toamnei feteasca neagra 20110.759.23
Lelkibéke 20110.7510.17
Leopard frog aphrodite africa cabernet franc 20040.7550.50
Les asteries 20100.75119.90
Les astéries 20110.75117.10
Les carabènes pinot noir 20120.7511.48
Leyda las brisas pinot noir 20120.7513.99
Leyda single vineyard canelo syrah 20110.7514.40
Lindeman's bin 50 shiraz 20130.759.98
Lindeman's bin 50 shiraz 2013 hanapakkaus3.0035.40
Lindeman's bin 99 pinot noir 20130.759.98
Lindeman's early harvest shiraz 20130.759.98
Lindeman's shiraz-cabernet 2012 hanapakkaus3.0030.80
Little yering pinot noir 20120.7515.23
Live-a-little really ravishing red 20130.759.28
Llai llai grenache 20120.7512.90
Llai llai pinot noir 20120.759.98
Lo zoccolaio dolcetto d'alba 20120.7512.73
Lobetia tempranillo syrah 2013 kartonkitölkki1.008.99
Logan weemala pinot noir 20130.7515.47
Los llanos tinto hanapakkaus3.0027.90
Los monteros crianza 20100.759.30
Los monteros tinto 2011 hanapakkaus3.0028.50
Louis eschenauer médoc 20110.7511.20
Louis jadot pommard 20110.7535.40
Luigi bosca cabernet franc 20100.7517.03
Luigi bosca cabernet sauvignon 20110.7515.07
Luigi bosca de sangre 20110.7524.20
Luigi einaudi barolo terlo 20100.7539.70
Luna negra merlot hanapakkaus2.0017.98
Lyngrove reserve shiraz pinotage 20110.759.47
Maestro italiano merlot cabernet sauvignon 20120.757.98
Maestro italiano nero d'avola syrah hanapakkaus3.0029.90
Magyar Édes vörös bor0.756.7010
Maitén reserva cabernet sauvignon 20110.759.98
Majo cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus2.2522.60
Malvira' s.guglielmo 20041.5061.10
Mango fango grenache-shiraz 2012 muovipullo0.253.79
Marchese antinori chianti classico riserva 20090.7521.90
Margaux 20070.7521.00
Marimar estate don miguel vineyard cristina pinot noir 20080.7548.80
Marojallia 20100.7598.80
Marqués de arienzo gran reserva 20040.7520.90
Marqués de arienzo reserva 20060.7516.96
Marqués de cáceres crianza 20100.7513.28
Marqués de cáceres gaudium gran vino 20050.7554.50
Marqués de cáceres reserva 20080.7518.78
Marqués de la concordia tempranillo 20110.7510.98
Marqués de riscal reserva 20070.7519.98
Marquês de marialva colheita seleccionada 20090.759.01
Marsannay la morisotte 20110.7525.90
Masi amarone classico - old vintage release 19950.7590.50
Masi bonacosta valpolicella 20120.7511.48
Masi campofiorin 20090.7514.99
Masi costasera amarone classico 20090.7537.50
Masi modello delle venezie rosso 20120.759.90
Masi tupungato corbec 20090.7529.60
Matsu el picaro0.759.98
Matua marlborough pinot noir 20120.7513.9915
Mayu reserva carménère 20120.7513.99
Mcguigan bin 3000 merlot 20110.7510.499
Mcwilliams hanwood estate shiraz 20120.7511.48
Melnik 130.757.98
Meloni cannonau di sardegna 20100.7510.30
Merinos 20120.758.99
Mezzacorona teroldego rotaliano riserva 20100.7512.90
Mezzomondo negroamaro hanapakkaus3.0029.90
Michel torino cuma organic malbec 20130.759.49
Millcreek merlot hanapakkaus3.0025.50
Mont'albano organic nero d'avola 20120.758.65
Montalto nero d'avola appassimento 20120.759.98
Montalto nero d'avola merlot 20120.757.7911
Montalto syrah 2013 muovipullo1.009.99
Montecillo crianza 20090.7511.97
Montepasso 20110.759.84
Montes alpha cabernet sauvignon 20110.7517.04
Montes alpha m 20100.7570.20
Montes alpha marchigüe vineyard carmenère 20110.7518.95
Montes folly 20100.7565.50
Montes limited selection pinot noir 20120.7511.09
Montes reserva malbec 20120.7510.45
Montes twins 20120.7511.90
Montgras carmenère-shiraz 20130.757.98
Montgras merlot reserva 20130.759.98
Morada real barrel aged tempranillo 2012 hanapakkaus3.0025.90
Mount hermon red 20120.7510.99
Mouton cadet rouge 20120.7512.5013
Muenzenrieder zweigelt classic 20120.7511.489
Muga reserva 20080.7518.04
Nada que ver maturana tinta 20080.7530.60
Namaqua hanapakkaus3.0024.90
Nativa terra reserva cabernet sauvignon 20110.759.98
Nederburg shiraz viognier 2013 hanapakkaus3.0033.90
Nederburg winemaster's reserve edelrood 20120.7510.99
Nederburg winemaster's reserve shiraz 20120.7510.99
Nero copertino riserva 20100.758.98
Nero negroamaro cabernet sauvignon 20110.757.98
Nieto senetiner malbec 20110.7510.29
Ninth island pinot noir 20110.7515.59
Nipozzano riserva 20090.7519.98
No name kartonkitölkki1.009.48
Nona petit 20110.7515.42
Norton barrel select cabernet sauvignon 20120.7510.9912
Norton barrel select malbec 20120.759.98
Norton privada 20100.7518.89
Nugan estate durif 20090.7518.92
Obsession red 20110.7514.14
Ogier côtes du rhône gentilhomme 20110.386.29
Ogier côtes du rhône la promesse rouge 2012 hanapakkaus3.0034.90
Ogier côtes du rhône villages les moniales 20110.7510.49
Olivier leflaive volnay 1er cru mitans 20100.7540.50
Osborne solaz 2011 hanapakkaus3.0031.90
Ostrich landing shiraz 20130.757.98
Out of africa merlot 2012 hanapakkaus3.0029.40
Out of africa pinotage - shiraz 2013 hanapakkaus3.0031.40
Pago del vicario 50/50 20090.7515.29
Painter's cove shiraz cabernet 20130.759.3514
Palacio del conde tempranillo hanapakkaus2.0017.99
Palesa shiraz 2013 viinipussi1.5016.92
Pascual toso cabernet sauvignon 20130.7511.75
Pascual toso limited selection malbec shiraz cabernet sauvignon 2011 h1.5021.60
Pasqua sanzeno cabernet sauvignon & merlot 2012 hanapakkaus3.0028.90
Pasqua sanzeno merlot 20130.756.989
Pasqua sanzeno sangiovese 20120.757.1912
Pasqua villa borghetti bardolino classico 20120.758.1912
Pasqua villa borghetti valpolicella classico 20120.7510.9913
Passento kartonkitölkki1.008.99
Passimo0.758.98
Pata negra gran reserva 20050.7510.99
Paternina banda azul crianza 20090.7510.88
Pato amado0.384.78
Pato amado hanapakkaus3.0030.90
Pato amado muovipullo0.758.68
Patriarche héritage0.758.1712.5
Patrono noto nero d'avola 20100.7520.40
Paul masson california red wine hanapakkaus3.0029.90
Paula syrah 20120.759.98
Penfolds bin 389 cabernet shiraz 20080.7555.30
Penfolds kalimna bin 28 shiraz 20100.7525.20
Penfolds koonunga hill shiraz cabernet 20120.7513.99
Penfolds koonunga hill shiraz cabernet sauvignon 20110.388.1017
Peninsula panorama pinot noir 20100.7525.30
Pepper's shiraz 20130.757.22
Perlage cabernet del veneto 20120.758.9815
Peter lehmann barossa cabernet sauvignon 20100.7514.97
Peter lehmann barossa shiraz 20090.7513.99
Peña tejo crianza 20090.757.98
Piccini chianti 20120.385.99
Piedemonte reserva 20080.758.98
Pierredon 20110.7510.30
Pillitteri estates cabernet franc 20100.7520.40
Pinot crni bolfan primus 20090.7520.40
Pio cesare barbera d'alba 20120.7519.04
Piqueras syrah-monastrell 2012 hanapakkaus3.0027.90
Pittnauer pinot noir fuchsenfeld 20100.7520.50
Place in the sun cabernet sauvignon shiraz 20130.384.99
Plan b shiraz 20120.7512.97
Planeta etna rosso 20120.7513.90
Poggio al tufo rompicollo 20120.7511.97
Poggio all'oro brunello di montalcino 20060.7591.10
Porta reserva carménère 20120.758.98
Portada 20110.757.98
Prado rey 20130.7511.91
Proeza 20100.759.30
Prologo reserva syrah 20110.7513.84
Purple angel by montes 20100.7544.10
Pétalos 20110.7513.09
Qp 20090.7514.91
Quay landing shiraz hanapakkaus3.0029.70
Quinta da espiga 20120.757.4914.5
Quinta da garrida touriga nacional 20090.7515.99
Quinta das setencostas 20100.759.98
Quinta dos quatro ventos reserva 20070.7539.40
Quinta las cabras cabernet sauvignon merlot 20121.5015.91
Quinta vista syrah cabernet sauvignon 20120.757.98
Radio boca tempranillo 20110.757.49
Raimat abadia cabernet sauvignon tempranillo crianza 20110.759.2812
Raimat castell de raimat merlot 20110.7512.99
Raimat castell de raimat tempranillo 20110.7511.99
Rain dance shiraz-ruby cabernet hanapakkaus3.0025.90
Raka quinary 20090.7516.55
Ramnista 20090.7517.97
Ravenswood sonoma county zinfandel 20100.7523.90
Rawson's retreat shiraz cabernet 20120.759.98
Rawson's retreat shiraz cabernet 2013 hanapakkaus3.0035.40
Redoma tinto 20070.7529.30
Regolo 20100.7514.89
Reserve naturelle prestige syrah 20120.7510.47
Rhebokskloof black marble hill syrah 20100.7540.10
Richebourg 20090.751500.3
Ridge estate cabernet sauvignon 20090.7545.60
Ridge monte bello 19990.75140.70
Ridge monte bello 20090.75130.70
Rijk's private cellar 2012 hanapakkaus3.0031.90
Ripasso arancione originale 20110.7512.21
Riposo marzemino 20120.759.79
Roche mazet cabernet sauvignon hanapakkaus3.0027.90
Rojo reserva kartonkitölkki1.008.99
Rolling shiraz viognier 20120.7512.48
Romanée-conti 20090.7510000.
Romanée-st-vivant 20090.751300.4
Roodeberg red 20110.7511.8817
Rosemount gsm 20110.7525.20
Rosemount sangiovese 20090.7511.79
Rosemount shiraz 20120.7512.99
Rosemount shiraz cabernet 20120.759.98
Rosenberg pinot noir 20090.7519.64
Rosière syrah 20120.758.8616
Rothschild carmenère reserva 20120.759.90
Rovero barbera d'asti sanpansè 20120.7511.80
Ruffino chianti 20120.7510.49
Rust en vrede 1694 20070.75100.40
Rust en vrede estate cabernet 20090.7524.50
Rèmole 20120.7510.39
Salice salentino nero riserva 20090.758.49
San leonardo 20060.7560.00
San marzano vindoro 20120.759.98
Santa alicia carignan gran reserva de los andes 20100.7516.49
Santa ana eco cabernet sauvignon malbec 2013 hanapakkaus3.0029.90
Santa ana reserve malbec shiraz 20120.759.47
Santa ana reserve malbec shiraz 2012 hanapakkaus3.0031.90
Santa carolina cabernet sauvignon reserva 2011 hanapakkaus3.0033.00
Santa carolina cabernet sauvignon reserva 20120.759.98
Santa carolina estrellas cabernet sauvignon 20130.758.22
Santa carolina vistaña merlot cabernet sauvignon 20130.757.22
Santa carolina wild spirit mourvèdre 20100.7518.14
Santa cristina 20120.7510.96
Santa helena merlot 2013 hanapakkaus3.0027.80
Santa helena reserva carmenère 20120.758.98
Santa helena selección del directoria gran reserva cabernet sauvignon0.7510.49
Santa helena unoaked shiraz 20110.759.49
Santa helena varietal cabernet sauvignon 20120.756.988
Santa julia merlot reserva 20100.759.98
Santa julia organic malbec 2013 kartonkitölkki1.009.20
Santa rita 120 merlot 20110.758.49
Santa sofia amarone de divino palladio 20030.75145.60
Santerra syrah 20120.757.30
Santiago 1541 gran reserva cabernet sauvignon syrah malbec 20120.759.75
Santiago 1541 syrah cabernet malbec 20130.757.77
Sanvigilio trentino merlot 20120.384.99
Sartori rv 20120.758.99
Savia viva familia tempranillo 20110.758.4916
Savia viva organic a tinto 20110.758.26
Saxenburg private collection shiraz 20090.7520.40
Sbragia la promessa zinfandel 20090.7535.40
Schloss gobelsburg st. laurent haidegrund 20110.7535.70
Schneider sankt laurent 20120.7518.99
Sediba merlot shiraz 2013 viinipussi1.5015.51
Serenata cabernet sauvignon0.756.79
Serenata merlot0.756.79
Seven falls merlot0.7516.99
Señorio de ayud organic syrah - garnacha 20120.758.92
Señorío de los llanos crianza 20100.757.70
Señorío de los llanos gran reserva 20060.758.98
Sideral 20070.7524.40
Signorelli rosso di toscana hanapakkaus3.0035.40
Signorelli valpolicella ripasso superiore 20110.7511.60
Sileni cellar selection pinot noir 20110.387.95
Simonsig shiraz 20110.7511.97
Sol de chile syrah merlot 20130.757.22
Solo passione appassimento vino rosso 20110.759.98
St. supéry Élu 20060.7555.90
Stag's leap wine cellars artemis cabernet sauvignon 20100.7553.50
Stag's leap wine cellars cask 23 cabernet sauvignon 20050.75170.40
Stag's leap wine cellars s.l.v. cabernet sauvignon 20050.75119.50
Stony cape cinsault ruby cabernet hanapakkaus3.0026.50
Sunrise cabernet sauvignon 20120.757.79
Sunrise cabernet sauvignon 2012 hanapakkaus3.0026.90
Sunrise carménère 20120.757.7911
Sunrise merlot 20130.757.79
Sutherland pinot noir 20110.7520.10
Sá de baixo 20120.759.73
T toro 20120.758.39
Tabalí reserva especial 20100.7516.99
Tamari reserva cabernet sauvignon 20110.759.98
Tandarra0.757.49
Tarapacá cabernet sauvignon merlot hanapakkaus3.0029.90
Tarapacá cabernet sauvignon merlot 20120.757.98
Tarapacá la cuesta cabernet sauvignon syrah 20110.759.98
Tarapacá reserva organic syrah 20120.385.99
Tarapacá santa cecilia cabernet sauvignon 20130.756.89
Tarapacá santa cecilia merlot 20130.756.8910
Tarapacá santa cecilia merlot carmenère 2013 hanapakkaus3.0027.70
Tarquino malbec petit verdot 20130.759.98
Tbilvino mukuzani 20120.7513.97
Te kairanga runholder pinot noir 20120.7520.1018
Tempus two copper series shiraz 20110.7517.14
Termanthia 20080.75140.70
Terre di ginestra nero d'avola 20110.759.98
Thandi shiraz cabernet sauvignon 20110.759.98
The beacon shiraz 20090.7525.40
The library collection edition: mb 20040.7559.70
The tower shiraz 20110.759.35
Tiempo briego 20110.7516.69
Tommasi amarone della valpolicella classico 20100.7537.90
Tommasi crearo 20100.7518.46
Tommasi ripasso valpolicella 20120.7519.48
Tommasi valpolicella 20130.7511.37
Torre terza chianti colli senesi 20120.759.98
Torres coronas tempranillo 20110.7510.49
Torres gran coronas cabernet sauvignon reserva 20100.7514.44
Torres gran sangre de toro barrel aged 2011 hanapakkaus3.0039.90
Torres gran sangre de toro reserva 20100.7513.50
Torres ibéricos crianza 20100.193.90
Torres mas la plana 20090.7548.90
Torres sangre de toro 20120.385.99
Torres sangre de toro 20120.759.9813.7
Torres santa digna cabernet sauvignon reserve 20120.759.98
Trapiche cabernet sauvignon 20130.757.98
Trapiche finca jorge miralles malbec 20090.7532.50
Trapiche finca suarez lastra malbec 20100.7529.90
Trapiche malbec 2013 hanapakkaus3.0028.90
Trapiche malbec bonarda oak cask 20120.759.75
Trapiche organic cabernet sauvignon syrah 20130.758.98
Trapiche pinot noir oak cask 20120.759.98
Trapiche zaphy malbec syrah cabernet sauvignon 20120.759.75
Trapiche zaphy selección especial 2012 kartonkitölkki1.008.99
Trapl blaufränkisch 20110.7515.33
Trapl tilhofen 20090.7525.70
Travaglini gattinara 20080.7521.90
Tre rose rosso di montepulciano 20110.7510.98
Trerose la villa 20090.7520.90
Trifula 20110.758.79
Trio cabernet sauvignon cabernet franc shiraz reserva 20120.759.98
Tritivm el largo graciano 20090.7540.40
Trivento amado sur 20120.7511.97
Trivento bonarda 20130.757.28
Trivento eolo malbec 20080.7560.70
Trivento reserve malbec 20120.758.98
Trivento shiraz-malbec 20130.757.28
Trivento tribu malbec 20130.757.28
Tsantali nemea réserve 20080.7510.98
Twisted vines merlot-petit verdot 20120.756.39
Two oceans shiraz 2013 hanapakkaus3.0029.90
Two oceans soft & fruity red 20130.757.98
Ugo lequio barbaresco gallina 20100.7523.90
Ukulunga shiraz 20110.759.35
Undurraga carménère 20130.757.98
Val de los frailes vendimia seleccionada 20070.7513.48
Valdifalco morellino di scansano 20110.7515.99
Vallformosa reserva 20070.759.91
Vallis queyras grenache syrah 20120.757.28
Valpincia reserva 20070.7520.50
Vega-sicilia 'Único' 20030.75255.70
Vergelegen cabernet sauvignon merlot 20100.7512.99
Vernaiolo chianti 20120.7511.93
Verrocchio amarone della valpolicella classico 20090.7528.00
Verrocchio valpolicella superiore ripasso 20110.7513.60
Versus red 20120.756.8913.3
Vicarage lane canterbury pinot noir 20090.7516.35
Viento latino merlot malbec 20130.756.89
Viento latino merlot malbec 2013 hanapakkaus3.0025.80
Vigna alle nicchie 20070.7540.20
Vignamaggio chianti classico gherardino 20110.7517.44
Vigno by gillmore 20100.7525.50
Villa anna merlot0.757.19
Villa antinori rosso 20090.7517.97
Villa antinori rosso 20100.3810.98
Villa cafaggio chianti classico 20100.7519.98
Villa maria private bin organic merlot 20130.7516.29
Villa puccini 20100.7511.99
Villa rajna pinot nero 20120.7515.28
Villalta valpolicella ripasso 20110.7512.28
Vincent sauvestre savigny-lès-beaune 1er cru les peuillets 20110.7529.90
Vinea museum tempranillo crianza 20100.7512.2916
Vinã albali gran selección tempranillo 2010 hanapakkaus3.0030.90
Vivaldi a passatempo 20120.759.58
Viña albali cabernet sauvignon reserva 20070.759.49
Viña albali crianza 20100.757.98
Viña albali gran reserva 20070.759.98
Viña albali reserva 20090.384.99
Viña albali reserva 20090.758.98
Viña albali tempranillo 20120.756.98
Viña betola b organic monstrell 20120.758.74
Viña condor malbec shiraz 2012 kartonkitölkki1.008.32
Viña maipo cabernet sauvignon 20130.757.1911
Viña maipo cabernet sauvignon 2013 hanapakkaus3.0026.70
Viña maipo reserva vitral cabernet franc 20110.758.47
Viña maipo reserva vitral cabernet sauvignon 20120.758.98
Viña pedrosa crianza 20100.7524.30
Viña pomal alto de la caseta 20070.75101.30
Viña solorca gran reserva 20051.5060.80
Viña tarapacá gran reserva cabernet sauvignon 20110.7514.99
Viñedo chadwick 20090.75166.80
Voga italia quattro 20110.759.98
Von siebenthal toknar 20070.7579.80
Waipara hills central otago pinot noir 20120.7513.27
Waterford estate shiraz 20050.7530.30
Wild horse unbridled pinot noir 20110.7530.20
Wolf blass red label shiraz cabernet 20130.759.98
Wolf blass yellow label cabernet sauvignon 20120.7512.99
Wolfberger la louve pinot noir 20120.7518.16
World's end against the wind cabernet franc 20090.7546.50
World's end if six was nine cabernet sauvignon 20090.7546.50
World's end little sister merlot 20090.7546.50
Wyndham estate bin 555 shiraz 20120.7514.78
Yali carménère national reserva 20120.759.96
Yali national reserva syrah 20110.759.96
Yali shiraz cabernet 20130.758.45
Yali three lagoons gran reserva carménère 20110.7514.95
Yali three lagoons gran reserva pinot noir 20110.7514.95
Yalumba hand picked shiraz viognier 20100.7529.40
Yalumba organic shiraz 20130.7512.99
Yalumba the menzies 20080.7541.10
Yalumba the scribbler 20100.7514.98
Yalumba y series merlot 20120.7510.97
Yellow tail shiraz 20130.759.98
Yvon mau saint-emilion 20090.7514.61
Zenato amarone classico della valpolicella riserva sergio zenato 20070.7559.90
Zenato amarone della valpolicella classico 20090.7539.80
Zenato ripassa valpolicella superiore 20100.7519.97
Zenato valpolicella superiore 20110.7512.9713
Zenato veneto rosso 20110.7510.98
Zonnebloem pinotage 20120.759.98
Ètim verema tardana 20110.5013.50

 

 
 
Durius tempranillo 2011
172011
Arvostelu: Hinta-laatusuhde on tässä viinissä kohdallaan. Kympillä saa todella miellyttävän täyteläisen viinin, joka sopii hyvin esim pihvin kanssa.
Nimimerkki: una  01/2015
 
Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet Sauvignon 2011
172011
Arvostelu: Mukavan täyteläinen ja jykevä viini, joka sopii erinomaisesti yhteeen erityisesti tuhdimpien liharuokien kanssa. Tyylikäs väri.
Nimimerkki: Toimii  02/2014
 
Castillo montroy reserva
142008
Arvostelu: Oikein hyvä ja miellyttävän tasapainoinen perusviini.
Nimimerkki: montroy  01/2013
 
Te kairanga runholder martinborough pinot noir
182009
Arvostelu: Tähän hintaluokkaan paras pinot, mitä löytyy Alkon perusvalikoimasta. Myydään taatusti loppuun Q1:llä.
Nimimerkki: Ribera del Douro  01/2013
 
Arrocal
162010
Arvostelu: Viini joka on täyttä tavaraa. Ei liene sattumaa, että ostin paikallisen Alkon viimeisen pullon. Tässä on viini suomalaiseen makuun. Huom. saatavana vain 0.375 pullossa.
Nimimerkki: palautusjuoma perjantaille  01/2013
 
Chavin special christmas
152011
Arvostelu: Kevyt,makeahko miellyttävä viini.
Vain kevyesti hapokas,nuori, mausteinen.
Pehmeä. Hyvä edullinen vaihtoehto joulupöytään ja illanistujaisiinkin.
Nimimerkki: Dawn  10/2012
 
Savia viva familia tempranillo
162009
Arvostelu: Todella hyvä viini kohtuulliseen hintaan. Sopivan täyteläinen keskitanniininen orgaanisesti kasvatetuista rypäleistä tehty viini Kataloniasta.
Nimimerkki: Temp  05/2011
 
Hardys 7th green sangiovese
152009
Arvostelu: Lyhyt kokemus vielä ja sillä perusteella ei ole parhaimmillaan salaantin kanan kanssa. Sellaisenaan ihan hyvä perusviini.
Nimimerkki: jargos  05/2011
 
Matua marlborough pinot noir
152010
Arvostelu: Kohtuullisen hyvä viini Pinot noirin ystäville. Pitkä mutta turhankin happaman herukkainen jälkimaku.
Nimimerkki: hintaa vai laatua?  05/2011
 
Expresso mokka pinotage
162009
Arvostelu: keskitasoa parempi. erilainen
Nimimerkki: tiinax  01/2011
 
Muenzenrieder zweigelt classic
92009
Arvostelu: Mielenkiintoisen tuoksun omaava, selvän mustikkainen viini, hieman vaisu jälkimaku. Perusviini Itävallasta.
Nimimerkki: ST  01/2011
 
Bishops Selection Côtes du Rhône Villages
142009
Arvostelu: Keskitäyteläinen, hieman lakritsainen ja marjainen viini. Tasapainoinen mutta lyhyehkö jälkimaku,
Nimimerkki: Rspi  01/2011
 
Long flat destinations yarra valley pinot noir
172008
Arvostelu: Kerrassaan hieno Pinot, helposti yksi parhaista Pinoteista Alkon valikoimassa alle 20 hintaluokassa. Maussa punaisia marjoja ja kukkaisuutta, loppu ryhdikäs ja mukavan mausteinen. Kaiken kaikkiaan hyvä ja tasapainoinen kokonaisuus.
Nimimerkki: Suosikkeja uuden maailman viinit  12/2010
 
El tesoro monastrell
112009
Arvostelu: Erikoinen viini, jonka tuoksu on todella persoonallinen. Maussa luumua ja mausteita. Valmistettu orgaanisesti kasvatetuista rypäleistä.
Nimimerkki: Köp  12/2010
 
Museum
162005
Arvostelu: Hyvä ja melko täyteläinen viini Espanjasta, erittäin miellyttävä tuoksu, erikoinen jälkimaku. Viinin rypäleet on kasvatettu yli 700 metrin korkeudessa.
Nimimerkki: Ne  11/2010
 
Pasqua merlot
92009
Arvostelu: Perus Merlottia. Sekalaista marjanmakua. Voisi kai luonnehtia hieman mehukattimaiseksi. Ei suurempaa vikaa, mutta eipä paljon kehuttavaakaan löydy. Lyhyt maku ja happoja tai tanniineja ei juuri lainkaan.
Nimimerkki: Isänpäiväksi  11/2010
 
Pasqua sangiovese puglia
122009
Arvostelu: Parempaa kuin saman valmistajan Merlot. Löytyy hieman jälkimakua ja happojakin sopivasti. Tanniineja ei ole.
Nimimerkki: Isänpäiväksi  11/2010
 
Cameleon cabernet sauvignon
152010
Arvostelu: Mainio, todella marjainen ja täyteläinen luomuviini Argentiinasta.
Nimimerkki: Ro  11/2010
 
Long flat destinations yarra valley pinot noir
182008
Arvostelu: Paras Pinot Noir alle 25€ Alkossa! Ja Australiasta! Ihanan loistavasti onnistunut puhdas Pinot Noir, missä eleganssia, orvokkia ja paahteista jälkimakua. Söimme grillattuja kreikkalaisia lammasvartaita ja tuoreella mintulla maustettua riisiä - täydellinen yhdistelmä tälle viinille.
Nimimerkki: Bordeauxin Pinot Noirien ystävä  10/2010
 
Perlage cabernet del veneto
152009
Arvostelu: Melko täyteläinen viini, jonka rypäleiden viljelyssä ei ole käytetty kemiallisia lannoitteita tai torjunta-aineita. Rikkiäkin on käytetty valmistuksessa kolmannes normaalista tasosta.
Nimimerkki: soligo  10/2010
 
Zenato valpolicella superiore
132008
Arvostelu: Ihan kelpo päivällisviini, meillä naudanlihapadan ja juustotarjottimen seurana. Ei erityisen mielenkiintoinen, mutta hinta-laatu -suhde asiallinen. Pidän täyteläisistä viineistä, ja sellainen tämä oli, pehmeä ja miellyttävä. Ostamme tätä toistekin.
Nimimerkki: Sakrima  09/2010
 
Château du Pin
172007
Arvostelu: Todella hyvä valinta entricote pihvin painikkeeksi.Ei ensikertalaiselle.
Nimimerkki: Viiniä vai lihan kera...  08/2010
 
2u
102008
Arvostelu: Hyvä ja tuhti laatikko viini.Tähän hintaan hyvä valinta. Mielyttävän tamminen
Nimimerkki: guruko  06/2010
 
Beringer stone cellars cabernet sauvignon
172007
Arvostelu: Yllättävän hyvä! Pehmeä, pyöreä, aromikas maku. Loistava niin sellaisenaan kuin lihan kanssakin. Itse kokeilimme sitä hirven lihan kanssa. Kannattaa kokeilla!
Nimimerkki: ilkku ja masa  05/2010
 
Painters cove shiraz cabernet
152008
Arvostelu: Erittäin onnistunut ja täyteläinen aussiviini, selkeän marjainen, miellyttävä jälkimaku.
Nimimerkki: lm  03/2010
 
Castillo montroy reserva
42005
Arvostelu: Liian Hapokas ja arominen
Nimimerkki: Juoppolalli  03/2010
 
Goats do roam red
142003
Arvostelu: Vuosi 2003 oli aivan loistava hintalaatusuhde. Nyt jos sitä on saatavilla voi olla, että ei enää ihan parhaimmillaan. Uudemmatkin vuosikerrat menettelee hyvin. Parasta ruoan kanssa nautittuna.
Nimimerkki: J.Mellin  11/2009
 
Goats do roam red
102003
Arvostelu: Vuosi 2003 oli aivan loistava hintalaatusuhde. Nyt jos sitä on saatavilla voi olla, että ei enää ihan parhaimmillaan. Uudemmatkin vuosikerrat menettelee hyvin. Parasta ruoan kanssa nautittuna. Pippurinen jälkimaku, ei liian kuiva.
Nimimerkki: J.Mellin  11/2009
 
Pearly bay cape red
132008
Arvostelu: Hyvä viini tarjolla erittäin edullisesti. Viinin tuottaja suosittelee viiniä pizzan ja pastan kanssa.
Nimimerkki: fm09  10/2009
 
Le cardinal merlot - cabernet sauvignon
112007
Arvostelu: Le Cardinal on hedelmäinen, ei kovin hapokas viini. Väriltään syvä rubiininpunainen.
Nimimerkki: siv  10/2009
 
Campo lindo crianza
82005
Arvostelu: Viini ei tee vaikutusta, on hädin tuskin keskitäytelinen, lähes makea viini. Olematon jälkimaku. Kannattaa testata vain jos todella pidät tempranillosta.
Nimimerkki: temp  09/2009
 
Mouton cadet rouge
132007
Arvostelu: Tasapainoinen ja hyvä punaviini ranskalaisten viinien ystäville.
Nimimerkki: temp  09/2009
 
Château chaubinet
42007
Arvostelu: Todellinen pettymys. Huonoin juomani punaviini pitkään aikaan. Viinin tuoksu on olematon, maistuu lähinnä pahville ja jälkimakua ei ole.
Nimimerkki: ei tätä viiniä enää ikinä...  08/2009
 
Famiglia bianchi malbec
162006
Arvostelu: Erinomainen pehmeä, täyteläinen viini, todella kokeilemisen arvoinen. Jälkimaku on vanilijaisen samettinen. Sopii monen ruoan kanssa, mutta esim. lammasruokien kanssa mainio valinta.
Nimimerkki: Anne64  07/2009
 
Casillero del diablo shiraz
152007
Arvostelu: Tasapainoinen ja täyteläinen viini, erinomainen valinta ruokailun yhteyteen.
Nimimerkki: wicon  07/2009
 
Botter Rosso Salento
132007
Arvostelu: Kiva italialainen kesäviini niin pastalle kuin pihville. Mukava kaveri kesäilan viettoon. Tässä melko makeassa italiaanossa ei ole juuri mitään jälkimakua eikä liioin tanniineja. Mukava tuttavuus!
Nimimerkki: Kesä09  06/2009
 
Quinta da espiga
152007
Arvostelu: Espiga on yksi lempiviineistäni, joka ei tuota koskaan pettymystä. Hintaisekseen erinomainen viini. Sopi Janssoninkiusauksen kanssa erinomaisesti ja sopii monen muunkin ruuan kanssa. Jälkimakua tai tanniineja ei juuri ole, mutta luonnetta kuitenkin tarpeeksi.
Nimimerkki: Kesä09  06/2009
 
Montalto Nero dAvola Merlot
112007
Arvostelu: Hieman mitään sanomaton italialainen viini. Sellaisenaan juotavaksi en suosittele, mutta pihvin kanssa voi kokeilla. Parempiakin kyllä löytyy samasta hintaluokasta. Ei jälkimakua.
Nimimerkki: Kesä09  06/2009
 
Palacio del Conde Crianza
142005
Arvostelu: Vuosikerta 2005 oli yllättävän hyvää perusviiniä. Hyvä tuoksu ja kiva hedelmäinen maku, mutta jälkimakua ei juurikaan ole. Tanniineja ei ole. Tosi kiva perusviini. Ei kylläkään sopinut Quesadillojen kanssa, mutta eihän chilin kanssa mikään punaviini sovi...
Nimimerkki: pasi  05/2009
 
Mcguigan bin 3000 merlot
92007
Arvostelu: Melko makea ja hieman marjainen viini, joka ei ole kovin täyteläinen. Lyhyt tanniiniton maku. Parempiakin Merlotteja löytyy tähän hintaan.
Nimimerkki: Porvoo09  05/2009
 
Roodeberg
172006
Arvostelu: Todella hyvä ja monikäyttöinen viini, jossa on hitunen vaniljaa ja suklaata. Taattua KWV laatua Etelä-Afrikasta.
Nimimerkki: tinop  05/2009
 
Sunrise carménère
112007
Arvostelu: Hyvä tuoksu ja makean voimakas maku. Lyhyt makuinen aika harvinainen Carmenere-rypäle. Ei sopinut kovin hyvin Meksikolaisen ruuan kanssa. Ei paljoa tanniineja.
Nimimerkki: Kim  04/2009
 
Château du Pin
82006
Arvostelu: Liian hapokas, eikä ollenkaan jälkimakua. Keskinkertaista huonompi viini.
Nimimerkki: Mipa  03/2009
 
Torres sangre de toro
142006
Arvostelu: Kypsän pyöreä ruokaviini, joka sopii monenlaisen ruuan kanssa. Jälkimaku ei kovin pitkä. Tuntui jopa paranneen viikon avaamisen jälkeen, kun oli ilmat pumpattu pois.
Nimimerkki: Kim  03/2009
 
Rosière syrah
162008
Arvostelu: Erittäin hyvä viini. Suosittelen tutustumaan. Luonnehdinta osuu hyvin kohdalleen.
Nimimerkki: tjl  02/2009
 
Marqués de verdellano reserva
102003
Arvostelu: Ihan ok perusviini. Lyhyt maku ja hieman turhan tanniininen omaan makuun.
Nimimerkki: Kim  02/2009
 
Crocodile rock cabernet merlot
132006
Arvostelu: Vuosikerta 2006 on vielä edellistä vuosikertaa parempi. Makean marjainen tasapainoinen viini.
Nimimerkki: kroko  02/2009
 
Big mammas
152009
Arvostelu: rypäleinen sekä mausteinen helppo juotava sopii seurusteluun ja liharuokiin mielyttävä ehkä ripaus savun makua
Nimimerkki: Miki  01/2009
 
Botter Rosso Salento
152006
Arvostelu: Voimakas kuiva alkumaku, ei mitään erityistä jälkimakua. Varsin tasainen makuelämys kokonaisuutena. Sopii hyvin esimerkiksi pihvin oheen. Hyvä hinta-laatu -suhde.
Nimimerkki: viininmaistelija  12/2008
 
Marqués de Verdellano Reserva
152003
Arvostelu: Helposti juotava perusviini
Nimimerkki: Tasi  10/2008
 
Pre patriarche rouge
112006
Arvostelu: Kevyt ja pehmeä juomaviini. Hieman vetinen jälkimaku, mutta muuten tasapainoinen ranskis. Ei pippuripihvin kanssa...
Nimimerkki: Pasi  06/2008
 
Chteau du pin
142005
Arvostelu: Miellyttävä, notkea ranskalainen viini. Sopii hyvin liharuokien kanssa. Hintaansa nähden todella hyvä viini.
Nimimerkki: SIFR  05/2008
 
Santa helena varietal cabernet sauvignon
82007
Arvostelu: Mitäänsanomaton chileläinen Cabernet Sauvignon. Ehkä huonoin Chilen Central Valleyn viini mitä on tullut maistettua. Ei kuitenkaan ihan mahdoton tapaus, mutta omaan makuuni ei ollut lainkaan.
Nimimerkki: Kim  04/2008
 
Campo Viejo
122004
Arvostelu: Campo Viejo on tasapainoinen hyvä espanjalainen viini. Hyvä perusviini.
Nimimerkki: viiniharrastaja  04/2008
 
Cono Sur Tocornal Syrah Cabernet Sauvignon
132007
Arvostelu: Mustaherukkaa, mansikkaa ja puuta. Mehukas ja tasapainoinen Chileläinen viini.
Nimimerkki: pasi  04/2008
 
Chteau ksara reserve du couvent
132005
Arvostelu: Hapokas, mutta makea. Hyvä Libanonilainen viini. Puu maistuu vahavasti, mutta ei silti maistu puulta ;)
Nimimerkki: pasi  03/2008
 
Graffigna malbec
102006
Arvostelu: Hyvin vahvaa Malbec-rypäleestä tehtyä viiniä. Voimakas ruokaviini esim. pippuripihvin kaveriksi. Ei sellaisenaan juotavaksi. Tuoksukin on yksi vahvimmista mitä on tullut haisteltua. Olisi saanut kypsyä vielä lisää vuoden.
Nimimerkki: puh  03/2008
 
Versus Red
142005
Arvostelu: Hintaisekseen rikas Etelä-Afrikkalainen viini. Mausteinen viini, joka sopisi varmasti hyvin pihvin kanssa. Tällä kertaa maisteltiin pelkästään.
Nimimerkki: pasi  03/2008
 
Villa borghetti valpolicella classico
132006
Arvostelu: Vähintään hintansa arvoista tasapainoista Italialaista punaviiniä (mutta ei paljon hintaansa parempaa). Jakaa mielipiteet..
Nimimerkki: puh  03/2008
 
Montalto Nero dAvola Merlot
112006
Arvostelu: Vuoden viini 2008 -kilpailussa kultamitalin saanut viini ei aivan täyttänyt korkeita odotuksia. Tuoksu oli laimea ja aavistuksen hiivamainen. Jälkimakua ei ollut. Nero D'Avola rypäle oli kyllä ovelan pehmeä.
Nimimerkki: puh  03/2008
 
Villa borghetti valpolicella classico
132006
Arvostelu: Upea löytö juhlapäivään! Mahtava tuoksu ja maku todella hyvä. Ostan toistekin ehdottomasti... :o)
Nimimerkki: Nasu  03/2008
 
Fonte do beco
72005
Arvostelu: Tuoksu ja alkuvaikutelma oli melko hyvä, mutta maku oli pettymys. Kirpeän makuista rypälettä. Tätä en osta enää.
Nimimerkki: Puh  02/2008
 
Crocodile rock cabernet merlot
112005
Arvostelu: Hyvä seurusteluviini, jossa upea hieman luumumainen tuoksu. Maku on yllättävän paljon Merlot-rypäleeseen taipuva, vaikka Merlot:a on viinissä vain kolmasosa. Hinta/laatu -suhteeltaan hyvä viini.
Nimimerkki: kroko  02/2008
 
Chiaramonte nero davola
112005
Arvostelu: Erikoinen Italialainen viini. Melko portviinimäinen tuttavuus. Tuhdin ruuan kaveriksi sopiva tuhti viini. Alkoholia myös tuhdit 14%.
Nimimerkki: Riviera  01/2008
 
Jacobs creek grenache shiraz
102006
Arvostelu: Laimea mitäänsanomaton perusviini. Alkoholia 14,5%.
Nimimerkki: Mate  01/2008
 
Don opas
82005
Arvostelu: Alkon halvimpiin viineihin kuuluva Don Opas on hinta/laatu -suhteelta asiallinen. Todella mieto tuoksu on aavistuksen hiivainen. Maussa ei ole lainkaan jälkimakua. Mutta hinnastaan ja puutteistaan huolimatta tätä viiniä voi ihan oikeasti juoda. Niinkuin (halpaa) mehuakin.
Nimimerkki: Halpaaon  01/2008
 
Cono Sur Pinot Noir
82007
Arvostelu: Saman valmistajan "Syrah Cabernet Sauvignon" rypäleistä tehty viini oli reippaasti parempaa ja myös hieman halvempaa. Tosin tämä oli pullotettu vasta muutama kuukausi sitten, joka selittää raakaa makua. Tuoksu oli kyllä hyvä.
Nimimerkki: kim  12/2007
 
Hardys Crest Cabernet Shiraz Merlot
82006
Arvostelu: Hyvin pehmeä maku ilman suurempaa jälkimakua. Paljon mustaherukkaa. Erittäin mietotuoksuinen pastaviini.
Nimimerkki: Dubliner  12/2007
 
Santa cecilia de tarapac merlot
102006
Arvostelu: Chilen Central Valleyn perusviini, jossa 14 prosenttia alkoholia jonka myös huomaa. Ihan juotavaa mutta parempiakin on tähän hintaan.
Nimimerkki: Kim  11/2007
 
Pasqua Bardolino Classico
122006
Arvostelu: Mehukas tuoksu ja maku. Sopii pastan kanssa. Ihan ok, mutta samalla hinnalla saa parempiakin...
Nimimerkki: Niemi  11/2007
 
Versus red
122005
Arvostelu: Mieto hieman ummehtunut tuoksu, joka ei todellakaan vie ajatuksia minnekään. Maku miedonpuoleinen ilman suurempaa jälkimakua.
Nimimerkki: TheM  11/2007
 
Cono Sur Tocornal Syrah Cabernet Sauvignon
142006
Arvostelu: Keskinkertainen viini halvalla. Sopivasti tanniineja ja jälkimakua. Upean hedelmäinen tuoksu. Hyvä perusviini.
Nimimerkki: kim  11/2007
 
J.P. Chenet Cabernet-Syrah
122005
Arvostelu: Tasapainoinen mutta luonteeton. Hintaisekseen hyvä. Harmiton pikkuviini.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Paul Masson California Red Wine
132005
Arvostelu: Hyvää mehumaista viiniä kivassa pullossa. Hyvä makea seurusteluviini.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Don Mendo Reserva
122002
Arvostelu: Hienostunut hintaisekseen. Hyvän tuoksuinen ja rypäleinen perusviini paperikääreessä. Hieman luonteeton.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Casillero del Diablo Syrah
122005
Arvostelu: Voimakas Etelä-Amerikkalainen. Rypäleinen ja voimakkaan täyteläinen punaviini.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Don Mendo Pergamino Gran Reserva
102000
Arvostelu: Tuoksuton mutta hapokas. Ensimmäinen lasi maistui hienolta, mutta seuraavat mitään sanomattomalta. Hapokas, muttei liiaksi.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Furia Shiraz
122006
Arvostelu: Vahva ja notkea viini Argentiinasta ilman jälkimakua Saisi kypsyä vielä jonkin aikaa. Mausteisen ruuan kanssa nautittavaksi.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Palacio del Conde Crianza
122002
Arvostelu: Tunkkainen ja makea. Hiivainen tuoksu ja turhan makea maku. Kotiviinimäinen viini makeista viineistä pitävälle.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Vina Maipo
112006
Arvostelu: Perustavaraa. Melko hyvä tuoksu. Maku on hieman terävä ja jälkimaku lyhyehkö. Tanniineja on jonkin verran.
Nimimerkki: kim  11/2007
 
Sangre de Toro
132005
Arvostelu: Antaa hyvän ensivaikutelman. Vahva tuoksu ja maku hyökkäävät sopivan vahvasti. Jälkimaku jää lyhyeksi. Tukevan ruuan kumppaniksi.
Nimimerkki: TheM  11/2007
 
Errzuriz Estate Shiraz
122005
Arvostelu: Hedelmäinen, hyvä viini seurusteluun ja juuston kera.
Nimimerkki: JX  11/2007
 
Versus Red
142005
Arvostelu: Mausteisen ruuan kanssa. Todella hyvä viini hintaisekseen. Mehevä tuoksu joka vie ajatukset kaukomaille.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Sangre de Toro
142005
Arvostelu: Torresin miellyttävä, tasapainoinen ja hieman mausteinen viini, jossa mainio hinta/laatusuhde.
Nimimerkki: VaasaWine  11/2007
 
Quinta da Espiga
142005
Arvostelu: Monikäyttöinen hintaisekseen erinomainen viini. Käy monenlaisen ruuan kanssa, mutta myös sellaisenaan juotavaksi.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Painter's Cove
122006
Arvostelu: Mausteinen Aussiviini joka tuntuu liian kompromissimaiselta ja makealta ollakseen missään tilanteessa erinomaista. Joku saattaisi kuitenkin pitääkin. Helppoa juotavaa.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Brown Brothers Everton
122005
Arvostelu: Everton on onnistuntut sekoitus Cabernet Sauvignon, Shiraz ja Malbec rypäleitä. Notkea viini, jossa on luumun ja kirsikan vivahteita.
Nimimerkki: Ka  11/2007
 
Painter's Cove
152006
Arvostelu: Vaniljainen lievästi tanniininen pitkä maku. Melko täyteläinen viini, joka käy niin seurusteluun kuin lihaisan ruuan kanssa
Nimimerkki: TheM  11/2007
 
Norton Barrel Select Cabernet Sauvignon
122004
Arvostelu: Notkea, tanniininen viini, joka on vielä hieman nuori nautittavaksi. Kannattaa pitää muutama vuosi viinikellarissa.
Nimimerkki: passeli  11/2007
 
Paxis
122001
Arvostelu: Helposti alasmenevää seurustelujuomaa. Tyylikäs pullo.
Nimimerkki: Astra  11/2007
 
Fuzion Malbec
122006
Arvostelu: Pirteä, melko kevyt & hieman luumuinen viini.
Nimimerkki: Kanava  11/2007
 
Raimat Abada
122003
Arvostelu: Selkeä hedelmäinen viini jota on helppo nauttia vaikka sellaisenaan. Varmasti moneen makuun.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
Raimat Cabernet Sauvignon
122004
Arvostelu: Hyvä tuoksu. Saisi kypsyä muutaman vuoden. Varma valinta.
Nimimerkki: astra  11/2007
 
Père Patriarche Rouge
142006
Arvostelu: Jännä hieman lakritsainen jälkimaku. Hyvä ranskalaiseksi halppikseksi.
Nimimerkki: pasi  11/2007
 
GatoNegro Cabernet Sauvignon
82006
Arvostelu: Kehittymätön perusviini Chilestä. Jää kaipaamaan enemmän makua. Tunkkainen tuoksu. Mutta kuitenkin kohtuullinen valinta halpaa viiniä etsivälle. Vuosikerta 2005 oli parempi.
Nimimerkki: pasi  10/2007
 
JeanJean
122006
Arvostelu: Haluaa hengittää hyvän aikaa ennen nauttimista. Sopii tuhdin lihan kera. Jälkimaku olematon. Tyylikäs pullo.
Nimimerkki: pasi  10/2007