Valkoviinit 

viinit.net - Viiniarvostelut ja viinihinnat
Etusivu | Punaviinit | Valkoviinit | Roseeviinit | Kuohuviinit | Portviinit  
Royal Design
 Viini   KokoHintaArvio
"y" 20080.75122.40
'von unserm' rheingau riesling trocken 20120.7515.14
50° riesling 2012 hanapakkaus2.0025.70
Abadía retuerta blanco de guarda le domaine 20120.7535.50
Adobe gewürztraminer reserva 20130.759.96
Aile d'argent 20110.7594.80
Alamos chardonnay 20130.759.97
Alata vernaccia di san gimignano 20110.7513.28
Albero chardonnay kartonkitölkki1.009.39
Albert bichot saint-véran 20110.389.31
Anakena ona special reserve chardonnay viognier riesling 20130.7514.40
André stentz riesling 20120.7518.68
Angel cove marlborough sauvignon blanc 2012 hanapakkaus1.5020.30
Anselmann riesling classic 20130.7511.48
Anselmann weißburgunder trocken 20130.759.96
Anselmi san vincenzo 20130.7510.91
Antares chardonnay 20110.757.96
Ash tree estate chardonnay macabeo 20120.757.49
Assyrtiko 20110.7510.59
Baron heyl estate riesling 20120.7513.30
Barth hassel riesling 20090.7530.40
Belleruche blanc 20130.7514.01
Bellingham the bernard series old vine chenin blanc 20120.7516.99
Bellingham the bernard series whole bunch grenache blanc viognier 20110.7514.99
Bereich nahetal 20120.756.98
Beringer chardonnay 20120.7510.49
Bernard-massard auxerrois 20120.7513.50
Biohof pratsch grüner veltliner 20120.7514.9016
Bird's tree 20130.756.98
Bischel silvaner limestone 20120.7512.32
Black tower classic riesling 20130.759.26
Black tower dry riesling hanapakkaus3.0030.90
Black tower riesling gewürztraminer 20130.758.77
Black tower rivaner 2012 hanapakkaus3.0029.80
Black tower rivaner 20130.758.66
Blason de bourgogne mâcon-villages 20120.7510.32
Blitz riesling 20120.758.98
Blue bag 2011 viinipussi1.5017.00
Blue nun hanapakkaus2.0020.10
Blue nun 20120.758.85
Blue pompano muovipullo0.757.78
Bogle chenin blanc 20120.7513.77
Boschendal elgin chardonnay 20110.7520.10
Botter pinot bianco 20120.757.49
Bouchard hautes-côtes de beaune 'les prieurés' 20100.7514.48
Brauneberg juffer sonnenuhr riesling trocken gg 20110.7534.80
Brocard chablis 1er cru montée de tonnerre 20120.7526.90
Brown brothers dry muscat 20120.759.98
Bründlmayer riesling steinmassel 20120.7520.90
Bürgerspital würzburger pfaffenberg silvaner trocken 20120.7519.94
Cabriz encruzado 20120.7512.90
Calamar verdejo 20110.758.99
California garden0.756.89
California garden hanapakkaus3.0025.60
Caliterra reserva chardonnay 20120.759.75
Canaletto chardonnay verdeca 20120.758.49
Cape gold chenin blanc 2003 hanapakkaus3.0026.70
Carl loewen quant riesling 20130.7513.30
Carm branco 20130.7513.50
Carta vieja chardonnay 20130.758.90
Casa marin cartagena riesling 20120.7517.49
Casal di serra 20120.7515.99
Casal garcia0.758.39
Casillero del diablo chardonnay 20130.253.98
Casillero del diablo chardonnay 20130.759.98
Casillero del diablo sauvignon blanc 20120.759.9812
Castello di semivicoli trebbiano d'abruzzo 20080.7533.70
Castillo de molina reserva chardonnay 20120.7510.49
Catena zapata adrianna vineyard chardonnay 20070.7554.30
Cellier des princes châteauneuf du pape 20120.7527.10
Cerro blanco verdejo chardonnay kartonkitölkki1.008.69
Chablis laroche 2012 hanapakkaus2.0043.00
Chablis marouettes 20120.7516.89
Chapoutier ermitage de l'orée 20050.75155.30
Chapoutier ermitage l'ermite blanc 20050.75280.50
Chapoutier ermitage le méal blanc 20050.75186.20
Chatonnière chardonnay 20120.758.98
Chill out conversations organic chardonnay 2013 viinipussi1.5018.51
Chill out deckchairs chenin blanc 2013 viinipussi1.5015.00
Chill out verandas chardonnay 2013 hanapakkaus3.0027.90
Chill out verandas chardonnay 2013 muovipullo0.758.19
Château d'arche 20070.3819.58
Château d'yquem 20070.75671.30
Château de la jaubertie 20120.7510.64
Château de rayne vigneau 20090.7557.00
Château de rayne vigneau 20100.3830.30
Château de viviers chablis 20120.389.78
Château doisy daëne 20080.7550.00
Château guiraud 20090.3833.90
Château la tour blanche 20070.3834.70
Château la tour blanche 20090.7573.00
Château la tour blanche 20100.3838.30
Château larrivet haut-brion 20100.7551.80
Château los boldos sauvignon blanc 20110.758.85
Château nairac 20050.7572.10
Château raymond-lafon 20080.3828.60
Château rieussec 20050.7587.10
Château rieussec 20070.3846.70
Château rieussec 20090.7594.80
Château rieussec 20100.3845.90
Château suduiraut 20070.3841.40
Château suduiraut 20080.7573.20
Château suduiraut 20100.3847.50
Château vartely sauvignon blanc 20130.7510.33
Clos nardian 20100.7545.10
Cloudy bay sauvignon blanc 20130.7528.70
Cloudy bay te koko 20100.7540.50
Collavini chardonnay dei sassi cavi 20120.7511.88
Conde de valdemar finca alto cantabria 20120.7511.89
Cono sur bicicleta riesling 20130.758.98
Cono sur bicicleta riesling gewürztraminer viognier 20120.759.49
Cono sur reserva especial chardonnay 20130.7510.90
Cono sur single vineyard block 23 riesling 20120.7512.99
Cono sur single vineyard block 5 chardonnay 20130.7512.99
Cono sur tocornal chardonnay 20130.756.89
Copa de vina hanapakkaus2.0020.90
Corallo grillo hanapakkaus3.0027.90
Coto de gomariz 20110.7513.29
Coulée d'or0.759.23
Crocodile rock semillon chardonnay 20120.758.90
Curious chardonnay sauvignon blanc 20120.759.11
Custoza terre in fiore organic 20130.759.8016
Cuvée jean-baptiste riesling letzenberg 20120.7516.37
Cuvée rené dopff riesling 20100.255.58
Dancing bull sauvignon blanc 20120.759.39
De bortoli gewürztraminer riesling 20120.759.77
Deep roots riesling trocken 20130.7511.90
Devil's rock pinot grigio 20130.758.49
Devil's rock riesling hanapakkaus3.0029.70
Devil's rock riesling 20130.758.39
Domaine des salices viognier 20110.759.98
Domaine franck millet sancerre 20130.7516.89
Domaine laroche chablis 1er cru les vaudevey 20090.7528.00
Domaine ostertag muenchberg riesling 20110.7538.10
Domaine zinck riesling prestige 20130.7512.97
Domäne wachau neuburger federspiel terrassen 20120.7514.90
Dopff & irion cuvée rené dopff muscat 20120.7512.28
Dopff riesling cuvée europe 20110.7513.95
Dorigo ribolla gialla 20120.7519.28
Douce nature chardonnay 2011 muovipullo0.759.98
Douce nature organic sauvignon 2012 muovipullo0.759.98
Drostdy-hof chardonnay 20130.758.49
Dönnhoff felsenberg grosses gewächs 20120.7554.50
Dönnhoff kreuznacher krötenpfuhl riesling kabinett 20120.7526.20
El bar argentino viognier chardonnay chenin blanc 20130.757.90
El condor torrontes chardonnay 20130.759.28
El tiempo blanco0.756.68
El tiempo semiseco0.756.68
Eleganza soave0.757.58
Elkan sauvignon blanc 2011 tölkki0.253.40
Emiliana organic sauvignon blanc late harvest 20120.389.97
Emrich-schönleber monzinger frühlingsplätzchen riesling spätlese 20110.7540.10
Enrico serafino gavi del comune di gavi 20130.7515.2814
Erlenbacher kayberg riesling 20120.7511.50
Errázuriz sauvignon blanc single vineyard 20130.7513.99
Esporão reserva branco 20120.7517.30
Espíritu de chile chardonnay gewürztraminer 20130.757.77
Espíritu de chile gewürztraminer semillon hanapakkaus3.0028.90
Espíritu de chile selección white viinipussi1.5015.49
Est! est!! est!!! 20130.758.4911
Estrella de murviedro frizzante0.756.98
Fairvalley chenin blanc sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0029.90
Fairview darling sauvignon blanc 20130.7510.35
False bay chardonnay 20130.758.98
Felton road chardonnay block 2 20110.7545.50
Ferma noua murfatlar late harvest chardonnay 20110.758.09
Fernway sauvignon blanc 20120.7511.97
Ferrari-carano fumé blanc 20110.7515.19
Festivo riesling kartonkitölkki1.009.59
Fiesta del sol semi-seco0.756.66
Fleur du cap organic sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0033.90
Flipflop pinot grigio 20120.758.30
Fontana di papa 20131.5013.50
Footmark chardonnay viognier 20130.756.98
Four o'clock chardonnay 20110.7513.42
Frisky zebras sensuous sauvignon blanc kartonkitölkki1.009.39
Frizzantino amabile0.757.98
Frontera chardonnay 20130.756.98
Frontera chardonnay 2013 hanapakkaus3.0026.60
Fuzion chenin torrontes 2012 hanapakkaus3.0027.90
Gato negro chardonnay 20130.757.28
Gato negro chardonnay 2013 hanapakkaus3.0027.90
Gato negro sauvignon blanc 2009 kartonkitölkki1.008.99
Gato negro sauvignon blanc 20130.253.39
Gato negro sauvignon blanc 20130.757.28
Gato negro sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0027.90
Gatão0.758.22
Gazela0.757.98
Gentil 'hugel' 20120.7513.09
Gewurztraminer 'hugel' 20100.7519.10
Gisselbrecht gewurztraminer tradition 20120.7513.69
Gisselbrecht riesling grand cru muenchberg 20100.7519.98
Gisselbrecht riesling tradition 20120.7511.99
Go de godello 20110.7519.15
Graffigna chardonnay 20130.759.98
Gramona xarel.lo 20110.7520.40
Green balance 2012 muovipullo1.009.49
Green leaf riesling 20120.759.4915
Grüner veltliner lössterassen 20120.7513.60
Gustave lorentz sylvaner réserve 20120.759.98
Happy grape organic riesling 20120.758.98
Hardys bin 141 colombard chardonnay 20130.756.98
Hardys oomoo adelaide hills sauvignon blanc 20120.7513.48
Hardys stamp chardonnay semillon 20130.758.98
Hardys vr chardonnay 20130.757.98
Hardys vr chardonnay 2013 hanapakkaus3.0029.90
Hedgerow organic white wine 20130.758.8614
Heitlinger pinot blanc 20120.7514.74
Henley hill yarra valley chardonnay 20100.7515.43
Henri bourgeois pouilly-fumé en travertin 20110.7519.97
Henri de villamont chassagne-montrachet 20100.7540.70
Hob nob chardonnay 20110.759.88
Hurlevent heida 20100.7530.00
Il sole organic garganella 20120.759.98
Inycon grillo viognier organic 20130.759.45
J. p. chenet colombard-chardonnay hanapakkaus2.0021.60
J. p. chenet colombard-chardonnay 20120.253.76
J. p. chenet colombard-chardonnay 20120.757.73
J.p. chenet medium sweet 20130.253.76
J.p. chenet medium sweet 20130.757.739
J.p. chenet sauvignon blanc 20130.757.85
Jackson estate stich sauvignon blanc 20130.7516.48
Jacob's creek chardonnay 20130.759.98
Jacob's creek earth vine grape chardonnay 2012 hanapakkaus3.0035.90
Jacob's creek riesling 20130.759.98
Jacob's creek semillon chardonnay 20120.759.98
Jacques lurton sauvignon blanc 20120.7510.49
Jakobi 20110.7513.39
Jean biecher réserve riesling 20120.7511.3015
Jean-baptiste adam pinot gris réserve 20120.7513.99
Jean-marc brocard saint-bris sauvignon domaine sainte claire 20120.7512.9710
Jeanjean chardonnay 2013 hanapakkaus3.0027.90
Jekel gravelstone chardonnay 20110.7514.97
Jim barry watervale riesling 20130.7518.32
Johanneshof reinisch zierfandler 20120.7520.10
Jolicoeur 20120.7517.25
Joseph drouhin corton-charlemagne grand cru 20100.7598.30
Joseph drouhin laforet bourgogne chardonnay 20120.7514.09
Joseph drouhin rully 20100.7519.04
Josmeyer pinot gris grand cru brand 20060.7532.90
Kaiken ultra chardonnay 20110.7517.14
Kamptal reserve loisiumweingarten grüner veltliner 20120.7517.87
Kangaroo ridge semillon chardonnay 2012 hanapakkaus3.0027.90
Karahvivalkoviini0.756.68
Kaya chardonnay viognier 20130.759.34
Kendermanns classic riesling 20120.758.28
Kendermanns organic 20120.758.98
Kirschner mosel riesling 2012 hanapakkaus3.0029.90
Kleine zalze family reserve chenin blanc 20120.7524.90
Kloster eberbach rauenthaler baiken rheingau riesling spätlese 20030.7556.80
Kracher beerenauslese cuvée 20090.3817.24
Kukkula vaalea 20100.7526.00
Kumala chenin chardonnay 2013 hanapakkaus3.0028.90
Kumala colombard chardonnay 20130.757.98
Kungfu girl riesling 20120.7514.98
Kwv chenin blanc 2012 hanapakkaus3.0027.70
Kwv classic collection chardonnay 20130.759.47
Kwv moscato 20120.759.47
Königsmosel riesling 20130.386.59
Königsmosel riesling 20130.759.77
La caliera moscato d'asti 20130.387.66
La celia pioneer chardonnay viognier reserve 20110.7511.48
La chablisienne chablis 'le finage' 20120.7516.95
La chablisienne chablis grand cru les preuses 20100.7539.90
La croix beaucourt sauvignon blanc 20120.7510.11
La liebre y la tortuga albariño 20120.7510.40
La luciana gavi 20130.7510.91
La marca prosecco0.7510.24
La sancive muscadet sèvre et maine sur lie 20120.758.98
La soufrandise pouilly-fuissé vieilles vignes 20120.7521.50
La vieille ferme blanc 20130.759.98
La vignée bourgogne chardonnay 20120.7514.50
La-vis intaglio chardonnay sauvignon blanc 20120.758.49
Lambrusco bianco dell'emilia0.757.24
Lamura grillo 20130.757.79
Langwerth von simmern hattenheimer mannberg riesling 20100.7529.90
Lapostolle cuvée alexandre atalayas vineyard chardonnay 20110.7521.00
Laroche chablis la jouchère 20120.7517.99
Laroche chardonnay de la chevalière cuvée boisée 20130.7510.49
Laroche chardonnay l 20130.759.98
Laroche chardonnay l 2013 hanapakkaus3.0033.00
Laroche petit chablis 20120.7516.99
Laroche sauvignon blanc de la chevalière 20120.759.49
Lautaro sauvignon blanc 20130.758.94
Le cardinal chardonnay0.758.30
Le cardinal cristal0.758.98
Lenz moser prestige trockenbeerenauslese 20110.3817.49
Leo muovipullo0.756.99
Les fumées blanches sauvignon blanc 20130.758.9814
Les fumées blanches sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0033.90
Leth duett riesling & veltliner 20130.7510.37
Leva chardonnay muscat 20120.759.96
Leviné0.756.79
Leyda garuma vineyard sauvignon blanc 20130.759.98
Leyda sauvignon blanc lot 4 20130.7512.97
Leyda sauvignon gris kadun vineyard 20120.7511.97
Liebfraumilch0.756.79
Liebfraumilch marienglöckchen 20130.756.29
Liisa kartonkitölkki1.008.38
Liisa chardonnay viognier muscat 20130.757.28
Lind gewürztraminer trocken spätlese 20120.7513.40
Lindemans bin 65 chardonnay 20130.759.98
Lindemans early harvest semillon sauvignon blanc 20130.759.98
Live-a-little wildly wicked white 20130.759.28
Long nose gewürztraminer 20120.758.98
Louis guntrum silvaner eiswein 20120.3826.40
Louis max beaucharme chardonnay 20120.7512.98
Lugana san benedetto 20130.7513.97
Luna negra chardonnay hanapakkaus2.0017.98
Lusco 20100.7518.59
Léon beyer gewurztraminer réserve 20110.7530.00
Léon beyer riesling 20120.7514.48
Magyar fehér bor0.756.70
Magyar fehér bor hanapakkaus3.0025.90
Malat riesling kellergärten 20110.7511.96
Man o'war valhalla 20090.7533.60
Mango fango chardonnay 2012 muovipullo0.253.79
Marimar estate don miguel vineyard chardonnay dobles lías 20070.7546.30
Masi modello delle venezie bianco 20130.759.69
Max ferd. richter graacher himmelreich riesling auslese 20120.3815.43
Max mann riesling trocken 20130.385.90
Mayer wiener gemischter satz 20120.7514.50
Mcguigan black label moscato 20130.759.98
Meinklang grüner veltliner 20120.7510.60
Mellot sancerre la chatellenie 20130.7519.82
Mezzacorona gewürztraminer 20130.7511.90
Mocén sauvignon blanc 20120.7512.96
Montalto cataratto viognier hanapakkaus3.0027.90
Montalto grillo sauvignon blanc 20130.758.28
Montalto pinot grigio 2013 muovipullo1.009.99
Moreau chablis 20120.7517.99
Moreau chablis premier cru mont de milieu 20110.7527.90
Mosel white wine 2013 hanapakkaus3.0029.90
Moselland ars vitis riesling 20120.7510.98
Moselland riesling kabinett 20120.758.98
Moselland riesling kabinett 2012 hanapakkaus3.0029.90
Moselland riesling trocken 20120.758.98
Mud house marlborough sauvignon blanc 20130.7513.52
Muga blanco 20120.7513.18
Murfatlar late harvest chardonnay0.758.94
Mylitta tokaj 20100.3818.47
Mía 20120.758.47
Mülheimer helenenkloster riesling eiswein 20040.38100.00
Nals margreid sauvignon 20110.7517.87
Natura chardonnay 20130.759.26
Nederburg winemaster's reserve sauvignon blanc 20130.759.9818
Neiss pinot grigio trocken 20120.7511.45
Neiss riesling beerenauslese 20110.3819.11
Nes passito di pantelleria 20100.3814.73
Nicolas potel corton-charlemagne grand cru 20080.7585.20
Nimbus single vineyard chardonnay 20110.7514.95
Ninth island sauvignon blanc 20130.7516.49
Norton sauvignon blanc cosecha tardía 20130.758.98
Old coach road unoaked chardonnay 20130.7512.78
Oremus mandolás tokaji dry 20110.7516.74
Ostrich landing chenin blanc 20130.757.98
Out of africa chardonnay 20130.758.49
Palesa chenin blanc 2013 viinipussi1.5016.92
Pannonica 20120.7511.97
Parra organic verdejo chardonnay 2012 viinipussi1.5016.49
Pascal jolivet sancerre blanc 20120.7519.98
Pasqua sanzeno chardonnay 20130.757.1913
Pasqua sanzeno prosecco0.758.98
Patricius tokaji aszú 5 puttonyos 20030.5028.50
Paul masson white0.757.59
Paul masson white hanapakkaus3.0029.90
Pearly bay dry white0.756.47
Pearly bay dry white hanapakkaus3.0026.20
Pebble park chardonnay hanapakkaus2.0018.48
Pecan stream sauvignon blanc 20130.7513.48
Penfolds koonunga hill chardonnay 20120.7510.99
Perdeberg winery sauvignon blanc semillon 20130.757.98
Petit bourgeois sauvignon 20110.7511.97
Petit chablis le donjon des eschofiers 20120.7516.50
Pfaff pinot blanc 20120.7511.79
Pfaff pinot gris 20120.7512.79
Pfaff special 20120.7510.28
Pierre sparr one 20120.7512.29
Pierre sparr rayon d'alsace edelzwicker 20120.7510.28
Pillitteri riesling icewine 20070.2024.50
Pinot bianco botter 20131.5013.99
Pinot blanc klevner réserve 20120.759.98
Pinot grigio garda 20120.759.97
Pinot grigio lamberti 20130.7510.49
Pinot grigio st. magdalena 20130.7514.08
Plan b sauvignon blanc 20130.7511.73
Planeta chardonnay 20110.7521.90
Pouilly-fumé de ladoucette 20110.7530.90
Pouilly-fumé la forge 20130.7520.10
Premium noble late harvest 20130.3813.98
Prins oliver hanapakkaus3.0029.00
Puklus pincészet tokaji aszú eszencia 20070.5039.20
Pullus g sauvignon 20110.7523.70
Quercus rebula 20100.7512.74
Rabl grüner veltliner 20120.387.73
Rabl grüner veltliner eiswein 20080.3830.30
Raimat castell de raimat chardonnay 20130.759.98
Rain dance chenin blanc hanapakkaus3.0025.70
Rainstorm pinot gris 20110.7514.41
Rapujè 20120.7510.49
Ratzenberger steeger st. jost 20060.7535.30
Rawson's retreat riesling 20130.759.98
Recioto di soave la perlara 20090.5023.70
Reserve naturelle chardonnay 20120.7510.47
Retsina lafazanis0.758.41
Retsina tsantali0.757.77
Rhine lady 2011 hanapakkaus3.0029.90
Ridge estate chardonnay 20100.7545.60
Ried liebenberg grüner veltliner smaragd 20110.7524.80
Riesling lieu-dit muehlforst 20130.7512.48
Riesling vom buntsandstein riesling trocken "s" 20110.7534.00
Rizling0.756.79
Rocca del dragone falanghina 20120.759.98
Rosière chardonnay-viognier 20120.758.36
Ruffino libaio chardonnay 20130.7510.49
Ruffino orvieto classico 20130.758.49
Rüdesheimer rosengarten 20120.756.85
Saint clair pioneer block sawcut chardonnay 20120.7521.80
Samos nectar 20090.3810.12
Samuel billaud chablis 1er cru mont de millieu 20110.7530.50
Samuel billaud chablis 1er cru montée de tonnerre 20110.7530.50
San simone prestige sauvignon 20130.7512.85
Sangallo vinsanto di montepulciano 20080.3818.98
Santa ana chenin blanc 20130.758.98
Santa carolina reserva sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0033.00
Santa helena chardonnay 2013 hanapakkaus3.0027.80
Santa helena varietal chardonnay 20130.756.98
Santa helena varietal sauvignon blanc 20130.756.98
Santa julia organica viognier 20130.758.30
Santa rita 120 chardonnay 20120.758.49
Santagostino catarratto chardonnay 2012 hanapakkaus3.0029.90
Sanvigilio pinot grigio 20130.758.28
Sanvigilio valdadige chardonnay 20130.384.99
Sanvigilio valdadige chardonnay 20130.757.98
Sartori marani appassimento 20120.7511.99
Satinela 20120.759.28
Savia viva familia xarel.lo 20120.758.4915
Schloss saarstein riesling grauschiefer 20120.7516.23
Schloss schönborn rheingau riesling trocken 20120.7511.90
Seguin-manuel puligny-montrachet vieilles vignes 20110.7550.00
Selektion grüner veltliner 2012 hanapakkaus1.5019.06
Sepp moser grüner veltliner gebling 20120.7517.14
Serenata chardonnay0.756.79
Sergio roero arneis 20120.7517.25
Si soave 20120.758.98
Sierra grande chardonnay 2011 viinipussi1.5019.00
Signos de orígen la vinilla 20120.7514.97
Sileni cellar selection pinot gris 20090.7511.96
Sileni the lodge chardonnay 20100.7514.95
Six hats viognier 20130.759.98
Sommelier selection pinot grigio riesling 20130.758.73
Spier inspire chardonnay 20130.758.97
Springbok chardonnay 20130.758.28
Spy valley gewürztraminer 20120.7514.29
Spy valley riesling 20120.7514.29
St. elmo village0.756.79
St. elmo village hanapakkaus3.0025.70
St. stephan's crown grüner veltliner 20120.757.28
St. ursula ornament organic 20130.757.987
Staete landt josephine chardonnay 20120.7521.90
Stag's leap wine cellars karia chardonnay 20110.7536.50
Steininger riesling 20130.7512.58
Steinschaden grüner veltliner riede stein 20130.759.9018
Stellenbosch drive oaked chenin blanc 20120.7510.09
Stony cape chenin blanc hanapakkaus3.0026.50
Stony cape chenin blanc 20130.757.26
Suape vinho verde 20130.759.40
Suavia soave classico 20120.7515.99
Sunrise chardonnay 20130.757.79
Sunrise sauvignon blanc 20130.757.79
Tarapacá reserva chardonnay 20130.759.98
Tarapacá santa cecilia chardonnay 20130.756.89
Tarapacá santa cecilia sauvignon blanc 20130.756.89
Tarapacá sauvignon blanc chardonnay viognier 20130.758.98
Tausendhügel dry riesling 2013 hanapakkaus3.0034.40
Tbilvino rkatsiteli 20120.759.98
Tement morillon muschelkalk 20110.7520.10
Terre di faiano grechetto 20130.759.69
Thandi chardonnay chenin blanc 2013 hanapakkaus3.0029.90
Thandi sauvignon blanc 20130.385.29
Tierra nueva organic 2013 hanapakkaus2.0020.70
Tilia pinot grigio 20130.758.97
Tokaji aszú 4 puttonyos 20080.5018.90
Tokaji hárslevelü 20110.7520.30
Torres gran viña sol chardonnay 20120.7510.99
Torres las mulas viognier 20120.759.98
Torres san valentin parellada 20130.758.98
Torres santa digna gewürztraminer reserve 20120.759.98
Torres santa digna sauvignon blanc reserva 20130.759.9815
Torres viña esmeralda 20130.385.99
Torres viña esmeralda 20130.759.98
Torres viña sol 20130.759.49
Trapiche oasis torrontés 20120.759.98
Trapiche sauvignon blanc 20130.757.98
Trapiche septiembre blanco0.757.98
Triade della campania 20120.759.9816
Trimbach cuvée frederic emile riesling vendanges tardives 20010.7595.00
Trimbach gewurztraminer selection de grains nobles 19890.75160.60
Trimbach pinot gris réserve 20110.7517.99
Trimbach pinot gris selection de grains nobles 19940.75110.90
Trimbach riesling réserve 20110.7519.49
Trivento chardonnay 20130.757.28
Turner road sauvignon semillon 20120.756.49
Turning leaf chardonnay 20120.759.98
Two oceans fresh & fruity white 2013 hanapakkaus3.0027.80
Two oceans sauvignon blanc 2013 hanapakkaus3.0029.50
Urban uco sauvignon blanc 20120.7510.01
Valandraud blanc 20100.7554.50
Verdejo frizz0.759.84
Verduzzo delle venezie 20110.759.96
Versus white 20130.756.8912
Vesevo fiano di avellino 20120.7514.72
Vicarage lane marlborough sauvignon blanc 20130.7512.35
Villa anna bianco hanapakkaus3.0026.20
Villa anna soave0.757.19
Villa anna verduzzo del piave0.757.19
Villa antinori bianco 20130.7510.99
Villa bianchi verdicchio dei castelli di jesi classico 20130.7510.07
Villa bucci riserva 20070.7543.60
Villa canlungo pinot grigio 20120.7513.09
Villa maria cellar selection riesling 20120.7517.29
Villa maria private bin organic sauvignon blanc 20120.387.78
Villa maria reserve wairau valley sauvignon blanc 20120.7520.30
Vincent sauvestre meursault 20110.7544.90
Vinha do rosario 20120.757.79
Vinho verde alvarinho 20120.7514.95
Viña maipo chardonnay 20130.757.19
Viña maipo chardonnay 2013 hanapakkaus3.0026.7012
Wagner stempel siefersheimer weissburgunder 20120.7520.10
Weisshaus pinot bianco 20110.7520.10
Wente riva ranch chardonnay 20110.7520.10
Wittmann aulerde riesling grosses gewächs 20120.7543.60
Wohlmuth sauvignon blanc klassik 20120.7519.73
Wolf blass yellow label chardonnay 20110.7512.99
Wolf blass yellow label riesling 20120.7512.99
Wolfberger (w)³ 20120.7510.28
Wolfberger muscat 20120.7511.48
Wolfberger riesling 20120.7511.48
Wolfberger riesling-pinot gris 20120.387.16
Wolfberger riesling-pinot gris 20120.7513.39
Wood ridge fruity white 20120.758.98
Yali national reserva gewürztraminer 20130.759.96
Yali sauvignon blanc national reserva 20130.759.96
Yalumba eden valley viognier 20120.7514.98
Yalumba y series barossa riesling 20130.759.97
Yalumba y series pinot grigio 20130.7510.97
You, me and the gatepost chardonnay viognier 20120.7511.99
Zenato pinot grigio 20130.7510.98
Zenato soave classico 20120.7510.98
Zimmermann-graeff classic riesling 20130.759.47

 

 
 
Enrico Serafino Gavi del Comune di Gavi 2013
142013
Arvostelu: Ihan kelpo viini vaikka tähän hintaan löytyy monia parempiakin vaihtoehtoja. Tosi raikas ja miellytävän kevyt. Sopii loistavasti kesäillan viettoon.
Nimimerkki: gavi  08/2014
 
Biohof pratsch grner veltliner 2012
162012
Arvostelu: Tämä viini sopii erinomaisesti kevyiden kala-aterioiden kanssa. Raikkas, mineraalinen valkoviini kesäpöytään!
Nimimerkki: kevat  04/2014
 
Green leaf riesling 2012
152012
Arvostelu: Todella raikas, kuiva (lähes puolikuiva), hennon sitruksinen luomuviini.
Nimimerkki: wj  02/2014
 
Jean biecher riesling
152012
Arvostelu: Kesäinen valkkari Ranskasta. Rahalle saa vastinetta.
Nimimerkki: Alca  08/2013
 
St. ursula ornament
72012
Arvostelu: Melko makea viini, joka ei säväytä. Vaikka tällä hinnalla ei kannata ihmeitä odottaa, on tämä viini silti lievä pettymys. Makeus peittää vähäiset hennot aromit.
Nimimerkki: eitätäenää  07/2013
 
Hedgerow white wine
142011
Arvostelu: Mainio kesäinen valkkari saksasta. Sopivan hapokas, miellyttävä jälkimaku.
Nimimerkki: kesäviini  07/2012
 
Inycon catarratto
92011
Arvostelu: Kuivahko, erittäin kevyt, jopa hieman vetinen, orgaanisesti kasvatetuista rypäleistä valmistettu valkkari.
Nimimerkki: kesälomalla  07/2012
 
Nederburg sauvignon blanc
182010
Arvostelu: Kuiva, hieman hapokas, limettinen ja aavistuksen tamminen, todella hyvä ja tasapainoinen valkkari. Loistava viini tässä hintaluokassa.
Nimimerkki: annankaa  07/2011
 
Triade bianco della campania
162011
Arvostelu: Erittäin hyvä viini, yllätti kun näinkin edullinen. Suosittelen vaikka ihan seurusteluun kesä iltoina.
Nimimerkki: T.H  05/2011
 
Steinschaden grüner veltliner riede stein
182011
Arvostelu: Hyvä, kuiva ja pitkä jälkimaku. Sopii seurusteluun että myös vaalealle lihalle. Hyvä viini joka monesti palkittu. Edullinn hinta.
Nimimerkki: T.H  05/2011
 
Bianco di custoza terre in fiore
162011
Arvostelu: Hyvä viini seurusteluun ja salaateille ja buffet pöytään, kesäiltaan. Helppo, raikas, kuiva ja hedelmäinen.
Nimimerkki: T.H  05/2011
 
Torres santa digna sauvignon blanc reserve
152011
Arvostelu: Hyvä hedelmäinen raikas maku.
Nimimerkki: wings466  02/2011
 
Les fumées blanches sauvignon blanc
162011
Arvostelu: Hyvä hedelmäinen raikas.
Nimimerkki: wings466  02/2011
 
Pirineos macabeo chardonnay
182009
Arvostelu: Alkon listoilla paras seurustelu-/ruokavalkoviini. Hakee vertaistaan. Jostain Frankenista voi löytyä läheltä tai Baden-Württembergin Müller-Thurgau viinestä. Ikävä kyllä ne ovat niin pieniä tuottajia, ettei viinejä liikene vientiin.
Nimimerkki: Anonyymi-viini  02/2011
 
Les fumées blanches sauvignon blanc
122009
Arvostelu: Melko kuiva ja hapokas sekä selvästi sitruunainen palkittu valkkari.
Nimimerkki: HM  11/2010
 
Thills pinot blanc
102009
Arvostelu: Ostin, kun 2 alkon myyjää kilpaa tätä kehui. Rikkinen haju. Happoinen, omituinen makeus jää kielen päälle. Kun se makeus häviää, ei suuhun jää mitään jälkimakua.
Nimimerkki: Hanne  11/2010
 
Pasqua chardonnay
132009
Arvostelu: Melko kuiva valkkari, joka sopii hyvin kevyen kalaruuan, salaatin tai juustojen kanssa. Edullinen.
Nimimerkki: FRNE  10/2010
 
Torres santa digna sauvignon blanc reserve
152009
Arvostelu: Miellyttävä, melko kuiva ja aavistuksen sitruksinen valkoviini.
Nimimerkki: amstee  09/2010
 
Vias del vero chardonnay
92009
Arvostelu: Tässä viinissä on erittäin hapokas, jopa pistävä maku. Jos ostat, suosittelen dekantointia, se hieman pehmentää pistävää makua.
Nimimerkki: Vino Veritas  08/2010
 
Savia viva familia xarel.lo
152009
Arvostelu: Hyvä hinta-laatu suhde, ja mielestäni enemmän kuin hintansa arvoinen... Luomuviinikin voi olla hyvää!

Vaatii seurakseen mm. vaikka tapaksia.
Nimimerkki: winemaster  07/2010
 
La consulta oak aged chardonnay
82008
Arvostelu: Kuiva ja raskas, vahvasti tamminen viini. Epäonnistunut valkoviini. En suosittele.
Nimimerkki: rocket  04/2010
 
Pirineos macabeo chardonnay
112009
Arvostelu: Hedelmäinen, melko kuiva viini. Hyvä aperetiivi, sopii mainiosti myös kalaruokien kanssa.
Nimimerkki: somontano  03/2010
 
Est est est
112008
Arvostelu: Hintaansa nähden kohtuullinen valkkari, suht kuiva ja hapokas. Aavistus rikin makua. Pullon etiketistä löytyy selitys viinin erikoiselle nimelle.
Nimimerkki: eee  03/2010
 
Serras de azeito
142008
Arvostelu: Kuiva sitruksinen valkkari. Hintaansa nähden todella hyvä viini.
Nimimerkki: est  10/2009
 
Versus White
122008
Arvostelu: Punainen versio Versuksesta oli mielestäni hieman parempaa. Lyhyt ja melko raikas maku. Tanniineja ei juuri huomannut. Ei sopinut pastan kanssa kovin hyvin.
Nimimerkki: Vappujuomaa  05/2009
 
Douce nature chardonnay
172009
Arvostelu: Miellyttävän pehmeä ja mieto maku, hyvä seurustelujuoma
Nimimerkki: Laura  01/2009
 
J. p. chenet blanc medium sweet
92007
Arvostelu: Melko vaatimaton makea viini. Sopii hyvin esim. jälkiruokaviiniksi.
Nimimerkki: audiko  10/2008
 
Casillero del diablo sauvignon blanc
122007
Arvostelu: Alle kympillä löytyy parempiakin viinejä. Raikas, hapokas, hieman sitruksinen, pirun tylsä viini.
Nimimerkki: cha  06/2008
 
Fairhills chardonnay
72007
Arvostelu: Erikoinen viini Etelä-Afrikasta. Varsin kuiva, kypsymätön ja räikeän hedelmäinen. Erikoista: Reilun kaupan viiniä.
Nimimerkki: cup  03/2008
 
Tenuta Rapitalà Piano Maltese Bianco
122004
Arvostelu: Toimi tyydyyttävästi paistettujen ahveneten ja kuorimattomien lapin perunoiden kanssa. Bukeé oli ehkä liian kova ja voimakas. Menestyy varmaan paremmin ehkä simpukoiden tmv. kanssa jos maustettu viinin bukeéta vastaavasti
Nimimerkki: Ensio  12/2007
 
Domaine sainte claire saint-bris sauvignon
102006
Arvostelu: Hento valkoviini, josta jää kevyt ja melko raikas vaikutelma.
Nimimerkki: Vsa  11/2007
 
Viña maipo chardonnay
122005
Arvostelu: Edullista mehumaista viiniä. Mukava viilentäjä lämpimiin kesäiltoihin...
Nimimerkki: häämies  11/2007